Książka "Kossakowie. Biały mazur". Szlakiem po niezwykłych losach rodziny Kossaków
Nieznane i zaskakujące fakty dotyczące ziemiańskiej, a także artystycznej rodziny Kossaków. Pod koniec października na polskim rynku czytelniczym ukazała się książka "Kossakowie. Biały mazur". Czego jeszcze o nich nie wiemy? Jakie tajemnice skrywają ich domy? Gościem audycji "Poczytnik" była Joanna Jurgała-Jureczka, autorka książki.
2018-12-17, 11:46
Posłuchaj
Przygoda z rodem Kossaków rozpoczęła się dla Joanny Jurgała-Jureczki przypadkowo. Podkreśliła, że najpiękniejsze rzeczy często zaczynają się właśnie w ten sposób. Rozmówczyni Polskiego Radia 24 wspominała, że będąc dziennikarką wybrała się do Górek Wielkich, by zrobić materiał na temat muzeum Zofii Kossak.
– Nie wiedziałam o niej prawie nic. Miałam ogromne szczęście, bo poznałam jej córkę. Nie tylko udzieliła mi wywiadu, ale również zaproponowała, bym przyjechała właśnie do Górek Wielkich. W dniu, kiedy tam się pojawiłam, odnaleziono w budynku muzeum obraz Witkacego. Było to dla mnie niezwykle fascynujące. Zaczynałam dopytywać o to, w jaki sposób dzieło sztuki mogło znaleźć się w muzeum, czy może Witkiewicz był spokrewniony z Kossakami. Od tego właśnie wydarzenia rozpoczęła się moja przygoda z tym rodem, która trwa już prawie 25 lat – wyjaśniła pisarka.
Joanna Jurgała-Jureczka zaznaczyła, że w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie życiem prywatnym i twórczością artystyczną członków familii Kossaków. – Tak dobrego czasu, chociażby dla Zofii Kossak, jeszcze nie było. W kwietniu tego roku obchodziliśmy 50. rocznicę jej śmierci. Na jej grobie pojawił się nawet wieniec prezydencki i asysta wojskowa. Jeżdżę po całej Polsce, jestem zapraszana w różne miejsca, w których ludzie chcą o niej słuchać – dodała pisarka.
Audycję "Poczytnik" prowadzili Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
REKLAMA
mat. pras./Polskie Radio 24/db
---------------------------------
Data emisji: 16.12.2018
Godzina emisji: 22.06
REKLAMA