Woroszylski był jedną z najważniejszych postaci pośród tzw. pryszczatych - młodych literatów wyznających doktrynę socrealizmu. W 1950 otrzymał nawet Nagrodę Państwową za "Poemat o generale Świerczewskim". Najgłośniejsza jego publikacja z tego okresu to jednak "Wiosna sześciolatki" (1951) - biuletyn poetycki stworzony wspólnie z Andrzejem Braunem i Andrzejem Mandalianem, a sama forma zbiorowej publikacji stanowi odzwierciedlenie propagowanego wówczas kolektywizmu.
Poczytnik. "Dzienniki 1953–82" Wiktora Woroszylskiego
Dzienniki pisane przez ludzi pióra. Dla wielu znawców literatury, to najważniejsze książki takich pisarzy jak Witold Gombrowicz i Gustaw Gerling-Grudziński. W audycji "Poczytnik" o "Dziennikach 1953–82" Wiktora Woroszylskiego. Czy znajdą stałe miejsce w polskiej literaturze?
2019-07-15, 11:00
Posłuchaj
Wiktor Woroszylski. Poeta, prozaik i tłumacz literatury rosyjskiej, a także autor utworów dla dzieci i młodzieży. Laureat Nagrody Kościelskich (1965). Urodził się 8 czerwca 1927 w Grodnie (obecnie Białoruś), zmarł 13 września 1996 w Warszawie. Pochodził ze zasymilowanej rodziny żydowskiej; w czasie wojny, by przeżyć, korzystał z fałszywych dokumentów, pracując w warsztacie stolarskim. Po repatriacji w 1945 rozpoczął studia w Łodzi (medycyna, potem polonistyka), a w 1947 przeniósł się do Warszawy. W okresie 1952-1956 studiował w Instytucie Literatury im. M. Gorkiego w Moskwie. Był redaktorem czasopism takich, jak "Głos Ludu", "Po prostu", "Nowa Kultura" (od 1956 na stanowisku redaktora naczelnego, usunięty w 1957 na osobiste polecenie Gomułki), oraz "Zapis".
Autor przeszedł drogę charakterystyczną dla wielu polskich intelektualistów żyjących i tworzących w drugiej połowie XX wieku: od uwikłania w komunizm do czynnego sprzeciwu wobec niego. Był świadkiem, ale i uczestnikiem wielu kluczowych dla powojennej historii Polski zdarzeń. Jako przedstawiciel elit intelektualnych miał wpływ na ich przebieg.
- Nie był postacią jednoznaczną, ale Zbigniew Herbert twierdził, że był człowiekiem "dobrym". Po jego śmierci napisał tekst, który pokazywał Wiktora Woroszylskiego z dobrej strony - powiedział Krzysztof Masłoń. - "Dzienniki 1953-82" zostały napisane z wyraźnym talentem, ale nie odegrają chyba w naszej literaturze ważnej roli - dodał.
REKLAMA
Wydawca przy doborze materiału przeznaczonego do publikacji "Dzienników" kierował się jego wartością historyczną. Dziennik jest też panoramą środowiska, w którym żył Wiktor Woroszylski. To przegląd ludzi, którzy otaczali Wiktora Woroszylskiego, a także subiektywny ogląd wydarzeń, które dotykały jego życia i twórczości.
Audycję przygotowali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
PR24/tb/ mat. prasowe
REKLAMA
____________________
Data emisji: 14.07.2019
Godzina emisji: 22:09
REKLAMA