more_horiz

Twórczość literacka Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 10:32
W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Papież Polak nie tylko zapadł w naszej pamięci jako następca św. Piotra, ale również jako poeta oraz miłośnik teatru. Przy tej okazji w audycji "Poczytnik" rozmowa o twórczości pisarskiej Karola Wojtyły i jego obrazie w polskiej literaturze.
Audio
  • Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert o ujęciu osoby Jana Pawła II w literaturze
Zdjęcie plakatu z Janem Pawłem II, który wywieszono w Rzymie podczas beatyfikacji papieża
Zdjęcie plakatu z Janem Pawłem II, który wywieszono w Rzymie podczas beatyfikacji papieżaFoto: shutterstock

Związki Karola Wojtyły ze słowem pisanym były żywe od jego dzieciństwa aż po ostatnie chwile życia, gdy umierając słuchał dziewięciu rozdziałów Ewangelii według św. Jana. Napisał sześć dramatów, z których jeden zaginął w czasie II wojny światowej, 13 poematów i kilka cykli poetyckich oraz wierszy.

663x364-JP2.jpg
Jan Paweł II. Polak papieżem. Zobacz serwis specjalny

- Gdy wczytamy się w zasadniczą twórczość Jana Pawła II, czyli m.in. w jego homilie, to można powiedzieć, że mamy do czynienia z wielką literaturą - ocenił Krzysztof Masłoń.  

W duchu romantyzmu

Tomasz Zapert przypomniał, że Jan Paweł II wspominał, iż jego mentorem w okresie przedwojennym i w trakcie trwania II wojny światowej był Mieczysław Kotlarczyk, twórca Teatru Rapsodycznego w Krakowie, który wielką wagę przywiązywał do operowania słowem ojczystym. Cenił zwłaszcza romantyków.

- Jan Paweł II był wychowany na poezji romantycznej, na Mickiewiczu czy Norwidzie. Podobno jego ulubionym dramatem był "Król-Duch" Juliusza Słowackiego - zaznaczył prowadzący audycję.

Patriotyzm w utworach Karola Wojtyły

pap_19870614_00R JP II 1200x660.jpg
Jan Paweł II. 100. rocznica urodzin Papieża Polska

Wskazując na twórczość poetycką, Krzysztof Masłoń stwierdził, że najbardziej znane są "Pieśń o Bogu ukrytym" oraz "Stanisław". - W przypadku tego drugiego tytułu trudno o bardziej wymowny przykład literatury patriotycznej. Karol Wojtyła był szczególnie wyczulony na dramat swojego poprzednika sprzed stuleci - męczennika św. Stanisława, którego nazwał patronem chrześcijańskiego ładu moralnego - podkreślił.

W opinii Tomasza Zaperta, literatura nauczyła Karola Wojtyłę więzi duchowej z historią narodu, która miała dla niego głęboki wymiar teologiczny i patriotyczny.

O innych dziełach literackich Karola Wojtyły, jego czytelniczych zainteresowaniach oraz sposobie przedstawienia osoby papieża Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert mówili w całej audycji. Zapraszamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "Poczytnik"
Prowadzący: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 22.06

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także