"Opowieść o legendzie". Marcel Woźniak o książce "Tyrmand. Pisarz o białych oczach"
- Koronuje setną rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda - powiedział o książce "Tyrmand Pisarz o białych oczach" Krzysztof Masłoń, prowadzący audycję "Poczytnik".
2020-11-09, 10:00
Książka jest reporterską opowieścią o legendzie Warszawy i autorze "Złego". To historia znikania i powrotów. Gdy NKWD przystawia mu pistolet do głowy, Leopold Tyrmand w ostatniej chwili ucieka od zsyłki na Sybir. Gdy czeka go komora gazowa, zmienia tożsamość z polskiego Żyda na Francuza i jedzie do nazistowskich Niemiec.
Marcel Woźniak, gość PR24, odniósł się w audycji do kilku innych dzieł Leopolda Tyrmanda, próbując odpowiedzieć na pytanie, co zostało nam, pokoleniu po pisarzu.
Powiązany Artykuł
"Lato 1920". Portret Warszawy tamtych czasów
"Ciekawa rzeczywistość"
- Od śmierci Leopolda Tyrmanda minęło 35 lat, pytanie co przetrwało z jego spuścizny. Jeśli mówimy np. o książce "Życie towarzyskie i uczuciowe" to faktycznie jest to lektura ciężka. Językowo książka jest trudna do przejścia, ale gdy ją obedrzeć z tego języka, to można doszukać się tam całkiem realnej i ciekawej rzeczywistości, - powiedział gość PR24.
Mówiąc o "Dzienniku 1954", Marcel Woźniak podkreślił, że to lektura ponadczasowa. - Ludzie się dowiedzieli, że Leopold Tyrmand był poważnym człowiekiem. To książka wysokich lotów, opisująca człowieka wmontowanego w miejsce na ziemi, w którym nie chciał by być - podkreślił gość PR24.
REKLAMA
Posłuchaj
Leopold Tyrmand był publicystą, znawcą jazzu. Urodził się 16 maja 1920 roku w Warszawie, zmarł 19 marca 1985 w Fort Myers na Florydzie. Był postacią owianą legendą, ikoną polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku, łączony jest ze zjawiskiem "bikiniarzy", chociaż sam się za bikiniarza nie uważał.
Audycja: "Poczytnik"
Autorzy: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń
REKLAMA
Gość: Marcel Woźniak (pisarz)
Data emisji: 08.11.2020
Godzina: 22.06
REKLAMA