Wojciech Kudyba: pisarz powinien stać po stronie słabszych, z czułością pokazywać świat

2021-01-28, 09:50

Wojciech Kudyba: pisarz powinien stać po stronie słabszych, z czułością pokazywać świat
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

- Starsza generacja jest spychana do narożnika, a pisarz powinien stać po stronie słabszych, po stronie ludzi, którzy zostali skrzywdzeni przez los czy przemiany społeczno-polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kudyba, poeta, prozaik, krytyk, historyk literatury.

Audycja została poświęcona nowemu, drugiemu tomowi opowiadań Wojciecha Kudyby, "I co dalej?" Jak powiedział gość PR24, zależy mu na tym, by pokazać taki typ bohatera, którego prawie nie ma w przestrzeni pisarskiej.

- Najważniejszym zadaniem pisarza jest to, by z czułością przedstawić świat. Nie tak jak widzą go inni, ale tak jak widzę go ja, Polak. Czasami odnosi się bowiem wrażenie, że polscy pisarze mają kompleksy, patrząc na Polaków. Chodzi jednak o patrzenie z czułością, nie ocenianie - powiedział prozaik.


Powiązany Artykuł

marek hłasko PAP/ARCH 663.jpg
"Napisana z pewnego poczucia braku". Radosław Młynarczyk o książce "Hłasko. Proletariacki książę"

"W literaturze brakuje ludzkiego ciepła"

Nie wszyscy, jak dodał, są dwudziestolatkami, a starsza generacja jest spychana do narożnika - Pisarz powinien być po stronie słabszych, po stronie ludzi, którzy zostali skrzywdzeni przez los czy przemiany społeczno-polityczne. W literaturze bowiem brakuje ludzkiego ciepła - powiedział Wojciech Kudyba.


Posłuchaj

W. Kudyba o swojej prozie ("Poczytnik") 23:22
+
Dodaj do playlisty

 

W zbiorze "I co dalej?" umieszczono pięć opowiadań. Pierwsze z nich "Jest, jak jest", pozwala nam się przyjrzeć bliżej pewnej kobiecie. Bohaterka została porzucona przez mężczyznę. Jak sama mówi: "Michał poszedł z jakąś lalą w tango" zostawiając jej całą prozę życia. Szarą rzeczywistość w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty. Miejsce, które miało stać się symbolem ich szczęścia, okazało się po piętnastu latach czymś pospolitym. Tu rozgrywają się znane sceny, kłótnie o łazienkę, pytania o obiad, pomoc w lekcjach.

- Bardzo lubię rozmawiać z ludźmi, mieszkam na zwykłym osiedlu, tam spaceruję z psem i słucham ludzi, a te opowieści są dla mnie inspiracją, która na początku układa się w mojej głowie, a później staje się to literaturą - podkreślił gość PR24.


Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Gość: Wojciech Kudyba (poeta, prozaik, krytyk, historyk literatury)

Data emisji: 24.01.2021

Godzina: 22.06

Polecane

Wróć do strony głównej