more_horiz

"Oczytany przez Polaków rok". Literackie podsumowanie 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 09:51
- Mimo tego, że ta nieszczęsna epidemia w znacznym stopniu odbiła się na rynku książki pod względem promocji, śmiem wątpić, czy to wpłynęło na liczbę wydawanych tytułów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. W audycji uczestniczył także Krzysztof Masłoń.
Młodzież w okresie obostrzeń epidemicznych znacznie częściej sięgała po książki niż w czasach normalnych.
Młodzież w okresie obostrzeń epidemicznych znacznie częściej sięgała po książki niż w czasach normalnych. Foto: Shutterstock/fortovik

Audycja zawierała w sobie literackie podsumowanie minionego roku. Prowadzący podzielili się ze słuchaczami swoimi odczuciami dotyczącymi rynku książek w 2021 roku.

- Z mojej optyki ten rok był bardziej oczytany przez Polaków - wskazał Tomasz Zapert. - Obserwowałem swoją progeniturę, która w okresie obostrzeń epidemicznych znacznie częściej sięgała po książki niż w czasach normalnych - dodał.

Zauważył jednak, że "mimo tego, ta nieszczęsna epidemia w znacznym stopniu odbiła się na rynku książki". - W tej postaci, że było zacznie mniej spotkań autorskich, w bardziej ograniczonej formie odbywały się imprezy targowe - powiedział.

- Śmiem jednak wątpić, czy to wpłynęło na liczbę wydawanych tytułów - ocenił i dodał, że "są to tytuły, z których śmiało można by wyróżniać kilka znaczących".

"To nie ma wpływu na czytelnictwo"

Krzysztof Masłoń zaznaczył z kolei, że "już od dłuższego czasu jest zdania, żeby nie przywiązywać zbytniej uwagi do promocji książek, do tych imprez". - To jest może i fajne, ale środowiskowo wpływu większego na czytelnictwo nie ma - wskazał.

Jak zauważył, "od dłuższego czasu mamy do czynienia z bardzo wyraźnym rozwarstwieniem czytelnictwa". - Czytamy książki "swoich autorów", obracamy się w kręgu tych samych nazwisk - powiedział.

Jak dodał, "te różnice, które dzielą nas politycznie, wpłynęły również na odbiór książek, zwłaszcza że wychodzi ich teraz bardzo dużo, a są bardzo często nacechowane politycznie".

W audycji pojawiły się również tytuły z 2021 roku polecane przez prowadzących. O tym więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:04 PR24_mp3 2021_12_26-22-06-12.mp3 Tomasz Zapert: to był bardzo oczytany rok (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Data emisji: 26.12.2021

Godzina: 22:05


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem