more_horiz

Józef Mackiewicz dla początkujących. Prof. Maciąg: nie kupimy jego książek od ręki

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 10:30
- Józef Mackiewicz był prekursorem dostrzeżenia pewnych prądów, które się ujawniały w Kościele katolickim w okresie Soboru Watykańskiego II - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 prof. Kazimierz Maciąg, autor monografii o życiu i twórczości Józefa Mackiewicza.
Kazimierz Maciąg, Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta (wyd. IPN, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Warszawa 2021)
Kazimierz Maciąg, "Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta" (wyd. IPN, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Warszawa 2021)Foto: ipn.gov.pl

Gość audycji jest autorem książki "Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta". To wydana przez Instytut Pamięci Narodowej obszerna monografia porządkuje wiedzę o życiu i twórczości Józefa Mackiewicza, który zajmuje wyjątkowe miejsce w polskiej literaturze XX wieku. Publikacja napisana jest w sposób przystępny i ma charakter popularnonaukowy.

Okazją do przypomnienia postaci prozaika jest fakt, że jest on jednym z patronów 2022 roku.

Czytaj także:

Prof. Kazimierz Maciąg na wstępie podkreślił specyficzną sytuację związaną z uregulowaniem praw autorskich do spuścizny po Józefie Mackiewiczu. - Cała ta sytuacja sprawia, że gdy pójdziemy obecnie do dowolnej stacjonarnej księgarni, jest prawie pewne, że nie kupimy tam od ręki żadnej jego książki - podkreślił. Przypomniał, że "Droga donikąd" została wpisana na listę lektur w szkole średniej, ale dostęp do niej jest bardzo utrudniony.

W audycji mowa była m.in. o kontrowersjach, jakie budziła publicystyka Mackiewicza, która po latach okazała się profetyczna, a także konflikcie autora z Janem Nowakiem-Jeziorańskim i odkryciu mogił katyńskich.

Posłuchaj
22:32 PR24_mp3 2022_01_02-22-06-23.mp3 Prof. Kazimierz Maciąg o swojej książce o Józefie Mackiewiczu ("Poczytnik"/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: prof. Kazimierz Maciąg

Data emisji: 02.11.2022

Godzina: 22.05

st

Zobacz także

Zobacz także