more_horiz

Józef Mackiewicz dla początkujących. Prof. Maciąg: nie kupimy jego książek od ręki

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 10:30
- Józef Mackiewicz był prekursorem dostrzeżenia pewnych prądów, które się ujawniały w Kościele katolickim w okresie Soboru Watykańskiego II - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 prof. Kazimierz Maciąg, autor monografii o życiu i twórczości Józefa Mackiewicza.
Kazimierz Maciąg, Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta (wyd. IPN, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Warszawa 2021)
Kazimierz Maciąg, "Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta" (wyd. IPN, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Warszawa 2021)Foto: ipn.gov.pl

Gość audycji jest autorem książki "Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta". To wydana przez Instytut Pamięci Narodowej obszerna monografia porządkuje wiedzę o życiu i twórczości Józefa Mackiewicza, który zajmuje wyjątkowe miejsce w polskiej literaturze XX wieku. Publikacja napisana jest w sposób przystępny i ma charakter popularnonaukowy.

Okazją do przypomnienia postaci prozaika jest fakt, że jest on jednym z patronów 2022 roku.

Czytaj także:

Prof. Kazimierz Maciąg na wstępie podkreślił specyficzną sytuację związaną z uregulowaniem praw autorskich do spuścizny po Józefie Mackiewiczu. - Cała ta sytuacja sprawia, że gdy pójdziemy obecnie do dowolnej stacjonarnej księgarni, jest prawie pewne, że nie kupimy tam od ręki żadnej jego książki - podkreślił. Przypomniał, że "Droga donikąd" została wpisana na listę lektur w szkole średniej, ale dostęp do niej jest bardzo utrudniony.

W audycji mowa była m.in. o kontrowersjach, jakie budziła publicystyka Mackiewicza, która po latach okazała się profetyczna, a także konflikcie autora z Janem Nowakiem-Jeziorańskim i odkryciu mogił katyńskich.

Posłuchaj
22:32 PR24_mp3 2022_01_02-22-06-23.mp3 Prof. Kazimierz Maciąg o swojej książce o Józefie Mackiewiczu ("Poczytnik"/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: prof. Kazimierz Maciąg

Data emisji: 02.11.2022

Godzina: 22.05

st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem