more_horiz

"Współpracowała z Domem Braci Jabłkowskich". Trzcińska-Dąbrowska o przedwojennej graficzce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 11:40
- Twórczość mojej mamy, graficzki i rysowniczki, ogarnęłam dopiero po jej śmierci, to paradoks - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Trzcińska-Dąbrowska, autorka książki pt. "Zosia Koszelanka rysuje dla Braci Jabłkowskich". 
- Współpracowała z Domem Braci Jabłkowskich - Trzcińska-Dąbrowska o znakomitej przedwojennej graficzce
- Współpracowała z Domem Braci Jabłkowskich - Trzcińska-Dąbrowska o znakomitej przedwojennej graficzceFoto: Polona

Książka ma dwie bohaterki. Pierwszą jest mama autorki, Zofia z Koszelów Trzcińska, rysowniczka i graficzka. Uzyskawszy w 1930 roku dyplom warszawskiej Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (poprzedniczki Akademii Sztuk Pięknych), podjęła współpracę z ekskluzywnym Domem Towarowym "Bracia Jabłkowscy" przy ul. Brackiej 25.

Ta znakomita graficzka i rysowniczka tworzyła rysunki reklamowe i inne materiały promujące firmę i jej ofertę handlową: dekoracje, ulotki, foldery, kalendarzyki, ogłoszenia prasowe. Około 130 jej dzieł zostało opublikowanych w tej książce.

"Wyciągnęłam mamę z cienia anonimowości"

- Moja mama przez dziewięć lat rysowała reklamę, ofertę handlową, a ponieważ sztuka użytkowa, konkretnie wydawnictwa reklamowe, to druki ulotne i plastycy są tutaj anonimowi, postanowiłam pokazać pracę grafika reklamowego. Tym samy wyciągnęłam moją mamę z cienia anonimowości, bo to jest kawałek naszej sztuki użytkowej - wyjaśniła gość PR24, Małgorzata Trzcińska-Dąbrowska.

Drugą bohaterką książki jest przedwojenna Warszawa. Opowieść o niej została wpleciona w losy Zosi Koszelanki i jej rodziny. Poznajemy życie artystyczne, obyczajowe i gospodarcze stolicy. Autorka opisuje wygląd ulic, sklepów, restauracji, kin i teatrów, ukazuje modę i wzornictwo, a także atmosferę życia codziennego, zwłaszcza humor. To niezwykle ciekawa podróż do miasta, które wkrótce zniszczy wojna.

Czytaj także:

U schyłku II RP Zofia Koszelanka zatrudniła się jako rysownik w Wojskowym Instytucie Geograficznym. W PRL-u stworzyła kilka plakatów, jednak nie mogła pracować po wojnie w swoim zawodzie. Braciom Jabłkowskim odebrano dom w 1950 roku, co było związane z procesem likwidacji prywatnego handlu.

Posłuchaj
23:49 PR24_mp3 2022_01_16-22-05-46.mp3 - Współpracowała z Domem Braci Jabłkowskich - Trzcińska-Dąbrowska o znakomitej przedwojennej graficzce

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Małgorzata Trzcińska-Dąbrowska (autorka książki pt. "Zosia Koszelanka rysuje dla Braci Jabłkowskich")

Data emisji: 16.01.2022

Godzina: 22:05

Zobacz także

Zobacz także