more_horiz

"Pozostawał w tle Karola i całej rodziny". Kindziuk o Edmundzie Wojtyle, bracie Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 09:53
- W pierwszej kolejności napisałam książkę o rodzicach Karola i Edmunda. Wówczas wydawało mi się, że Edmund pozostawał w tle Jana Pawła II i całej rodziny Wojtyłów, a jest bardzo ciekawą postacią. Dlatego właśnie zdecydowałam się o nim napisać - powiedziała w Polskim Radiu 24 Milena Kindziuk (pisarka). 
Okładka książki Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II
Okładka książki "Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II"Foto: wydawnictwowam.pl

Gościem Polskiego Radia 24 była Milena Kindziuk, która w audycji "Poczytnik" mówiła o swojej najnowszej książce, zatytułowanej "Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II".

"Pozostawał w tle rodziny"

- W pierwszej kolejności napisałam książkę o rodzicach Karola i Edmunda. Wówczas wydawało mi się, że Edmund pozostawał w tle Jana Pawła II i całej rodziny Wojtyłów, a jest bardzo ciekawą postacią. Dlatego właśnie zdecydowałam się o nim napisać - powiedziała pisarka. 

- Bohater mojej książki urodził się w 1906 roku, czyli jeszcze w czasach, kiedy Polska była pod zaborami. (...) Co ciekawe (...) udało mi się dotrzeć do jego metryki urodzenia oraz chrztu w wiedeńskich archiwach, z których wynika, że Edmund urodził się w krakowskiej Krowodrzy - mówiła. Dodała, że do dziś zachował się dom w Krowodrzy, gdzie Wojtyłowie wynajmowali mieszkanie. 

Powiedziała również, że miłość do aktorstwa Karola Wojtyły wzięła się właśnie od Edmunda. - Podobnie zresztą jak miłość do gór. To właśnie Edmund zabrał pierwszy raz Jana Pawła II na szlak. Była to Dolina Pięciu Stawów w Tatrach. Papież później w dorosłym życiu o tym wiele razy wspominał - powiedziała Milena Kindziuk.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
23:14 PR24_AAC 2022_08_28-22-06-28.mp3 Milena Kindziuk: Edmund pozostawał w tle Karola i całej rodziny Wojtyłów (Poczytnik/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Poczytnik

Prowadzą: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Gość: Milena Kindziuk (pisarka)

Data emisji: 29.08.2022

Godzina emisji: 22.06

nj

Zobacz także

Zobacz także