more_horiz

Tomek Wilmowski jako "swojski Indiana Jones". Biografia Alfreda Szklarskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 10:55
Książki o przygodach Tomka Wilmowskiego zachwyciły nastolatków i zapewniły Alfredowi Szklarskiemu sukces, którego w Polsce nie udało się później długo powtórzyć żadnemu pisarzowi. Co wiemy o Alfredzie Szklarskim? Jego portret przedstawiony przez Jarosława Molendę w biografii "Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń" może zaskakiwać.
Okładka książki Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń. Pierwsza biografia twórcy przygód Tomka Wilmowskiego
Okładka książki "Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń. Pierwsza biografia twórcy przygód Tomka Wilmowskiego"Foto: mat. promocyjne

Alfred Szklarski wychował się poza Polską. Urodził się w 1912 roku w Chicago. Był synem Andrzeja Szklarskiego, działacza Organizacji Bojowej PPS, który w 1908 roku emigrował do Stanów Zjednoczonych. Pisarz do kraju wrócił w wieku 16 lat. W czasie II wojny światowej opublikował pod pseudonimem Aleksander Gruda trzy przygodowe powieści dla dorosłych. Powieści "Żelazny pazur", "Krwawe diamenty" i "Tajemnica grobowca" drukowano w niemieckich gadzinówkach, choć sam Szklarski od 1944 roku był żołnierzem Armii Krajowej i brał udział w Powstaniu Warszawskim.

W 1949 roku sąd PRL skazał go na osiem lat więzienia za publikacje z czasów wojny, a jego dzieła zostały objęte cenzurą. Na wolność wyszedł na mocy amnestii w 1953 roku. Po wyjściu z więzienia, w latach 1954-1977 był redaktorem w katowickim wydawnictwie "Śląsk".

W 1957 roku ukazał się pierwszy tom powieści o Tomku Wilmowskim - "Tomek w krainie kangurów". Zapoczątkował on cykl dziewięciu książek, które cieszyły się wielką popularnością wśród młodzieży i dorosłych.

Posłuchaj
23:05 PR24 2022_10_16-22-06-26.mp3 Jarosław Molenda o biografii Alfreda Szklarskiego (Polskie Radio 24 / Poczytnik)

Książki o przygodach Tomka Wilmowskiego zapewniły Alfredowi Szklarskiemu sukces, którego w Polsce nie udało się później długo powtórzyć żadnemu autorowi piszącemu dla młodzieży. Łączny nakład sagi wyniósł ponad 10 milionów egzemplarzy, a pisarz, znany początkowo głównie na Śląsku, zyskał międzynarodowy rozgłos - jego powieści tłumaczono na kilkanaście języków.

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Jarosław Molenda

Data emisji: 16.10.2022

Godzina: 22:06

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także