Chartum odbity z rąk rebeliantów. "Wymiar nie tylko symboliczny"

- Sudanowi groził całkowity upadek, ta perspektywa została oddalona, natomiast wojna będzie toczyła się dalej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), komentując ostatnie sukcesy militarne sił rządowych w Sudanie.

2025-04-06, 14:45

Chartum odbity z rąk rebeliantów. "Wymiar nie tylko symboliczny"
Siły rządowe przed pałacem w Chartumie 26.03.2025 . Foto: Xinhua/ABACA

Abdel Fattah Al-Burhan, przewodniczący Tymczasowej Rady Suwerennej Sudanu i dowódca Sudańskich Sił Zbrojnych (SAF), obiecał w sobotę, że odniesie całkowite zwycięstwo nad paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) i wykluczył wszelkie negocjacje z tą grupą po ostatnich postępach militarnych jego wojsk.

21 marca armia ogłosiła, że przejęła pałac prezydencki i kluczowe budynki rządowe w centrum Chartumu. Pięć dni później przejęła kontrolę nad stołecznym międzynarodowym lotniskiem, które od kwietnia 2023 r. znajdowało się w rękach RSF. Przedstawiciele wojska oświadczyli w sobotę, że armia kontroluje obecnie cały obszar Chartumu i zdobyła centralny rynek w Omdurmanie.

Sudanowi groził całkowity upadek

Dr Jędrzej Czerep podkreślał znaczenie ostatnich zwycięstw sił rządowych i przypominał, że celem RSF było de facto zniszczenie Sudanu jako państwa powstałego w 1956 r. - Do tego nie dojdzie, o ile przez dwa lata te perspektywa wydawała się dosyć realna, Siły Szybkiego Wsparcia kontrolowały większość kraju i groził mu całkowity upadek, to ta perspektywa została oddalona, natomiast wojna będzie toczyła się dalej - zaznaczył, zwracając uwagę, że bojówki cały czas wspierane są m.in. przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Posłuchaj

Dr Jędrzej Czerep o sytuacji w Sudanie (Świat 24) 21:57
+
Dodaj do playlisty

Ekspert dodał, że odzyskanie Chartumu, poza symbolicznym znaczeniem, podtrzymaniem nadziei, że Sudan przetrwa, ma także wymiar praktyczny. - Chartum był miejscem gigantycznych zapasów, które zgromadziły Siły Szybkiego wsparcia, ilość przejętego sprzętu jest bardzo duża - dodał.

REKLAMA

RSF oblega obecnie siły rządowe zamknięte w Al Faszir, stolicy stanu Północny Darfur, i w Babanusa w stanie Zachodni Kordofan. W tych stanach RSF cieszą się znacznym poparciem niektórych plemion arabskich, które pomagają im werbować bojowników.

Czytaj także:

Według założonego z inicjatywy Alberta Einsteina Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego wojna pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar, zmusiła do przesiedlenia ponad 12 mln osób i doprowadziła do "największego kryzysu humanitarnego w historii".

***

REKLAMA

AudycjaŚwiat 24
ProwadzącyMarcin Pośpiech
Gość: dr Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 6.04.2025
Godzina emisji: 13.36

Źródło: Polskie Radio 24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej