Chartum odbity z rąk rebeliantów. "Wymiar nie tylko symboliczny"
- Sudanowi groził całkowity upadek, ta perspektywa została oddalona, natomiast wojna będzie toczyła się dalej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), komentując ostatnie sukcesy militarne sił rządowych w Sudanie.
2025-04-06, 14:45
Abdel Fattah Al-Burhan, przewodniczący Tymczasowej Rady Suwerennej Sudanu i dowódca Sudańskich Sił Zbrojnych (SAF), obiecał w sobotę, że odniesie całkowite zwycięstwo nad paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) i wykluczył wszelkie negocjacje z tą grupą po ostatnich postępach militarnych jego wojsk.
21 marca armia ogłosiła, że przejęła pałac prezydencki i kluczowe budynki rządowe w centrum Chartumu. Pięć dni później przejęła kontrolę nad stołecznym międzynarodowym lotniskiem, które od kwietnia 2023 r. znajdowało się w rękach RSF. Przedstawiciele wojska oświadczyli w sobotę, że armia kontroluje obecnie cały obszar Chartumu i zdobyła centralny rynek w Omdurmanie.
Sudanowi groził całkowity upadek
Dr Jędrzej Czerep podkreślał znaczenie ostatnich zwycięstw sił rządowych i przypominał, że celem RSF było de facto zniszczenie Sudanu jako państwa powstałego w 1956 r. - Do tego nie dojdzie, o ile przez dwa lata te perspektywa wydawała się dosyć realna, Siły Szybkiego Wsparcia kontrolowały większość kraju i groził mu całkowity upadek, to ta perspektywa została oddalona, natomiast wojna będzie toczyła się dalej - zaznaczył, zwracając uwagę, że bojówki cały czas wspierane są m.in. przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Posłuchaj
Ekspert dodał, że odzyskanie Chartumu, poza symbolicznym znaczeniem, podtrzymaniem nadziei, że Sudan przetrwa, ma także wymiar praktyczny. - Chartum był miejscem gigantycznych zapasów, które zgromadziły Siły Szybkiego wsparcia, ilość przejętego sprzętu jest bardzo duża - dodał.
REKLAMA
RSF oblega obecnie siły rządowe zamknięte w Al Faszir, stolicy stanu Północny Darfur, i w Babanusa w stanie Zachodni Kordofan. W tych stanach RSF cieszą się znacznym poparciem niektórych plemion arabskich, które pomagają im werbować bojowników.
Czytaj także:
Według założonego z inicjatywy Alberta Einsteina Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego wojna pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar, zmusiła do przesiedlenia ponad 12 mln osób i doprowadziła do "największego kryzysu humanitarnego w historii".
***
REKLAMA
Audycja: Świat 24
Prowadzący: Marcin Pośpiech
Gość: dr Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 6.04.2025
Godzina emisji: 13.36
Źródło: Polskie Radio 24/ka
REKLAMA