90. urodziny Dalajlamy i polityczna przyszłość Tybetu
W środę Dalajlama XIV ogłosił, że zgodnie z 600-letnią tradycją po jego śmierci nastąpi reinkarnacja i pojawi się jego następca. Jak wierzą Tybetańczycy, jego dusza odrodzi się w ciele dziecka. O sytuacji Tybetu, skomplikowanych relacjach z Chinami i Indiami oraz o roli Dalajlamy XIV mówiła w Polskim Radiu 24 dr Antonina Łuszczykiewicz-Mendis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
2025-07-05, 14:45
Dalajlama XIV przyszedł na świat w 1935 roku pod imieniem Lhamo Dhondup, w rodzinie rolniczej z prowincji Qinghai. Jako dwuletnie dziecko został uznany za reinkarnację swojego poprzednika. Rozpoznanie to opierało się na wizjach i znakach, które objawiły się starszymi mnichami odpowiedzialnymi za jego identyfikację.
Posłuchaj
Kończący w niedzielę 90 lat Dalajlama XIV jest duchowym przywódcą szkoły gelug buddyzmu tybetańskiego i do 2011 r. pełnił też rolę politycznego lidera Tybetańczyków na uchodźstwie.
Od XVII wieku dalajlama pełnił w Tybecie rolę nie tylko religijnego, ale także politycznego przywódcy kraju. Aż do chińskiej napaści na Tybet w 1950 r. dalajlama był teokratycznym władcą państwa.
W 2011 r. Dalajlama XIV podjął decyzję o przejściu na polityczną emeryturę. Podpisał dokument formalnie przekazujący polityczną władzę nad Tybetem demokratycznie wybranemu przywódcy. W ten sposób formalnie zakończył 368-letnią tradycję dalajlamy, który pełni funkcję zarówno duchowego, jak i politycznego przywódcy Tybetu.
REKLAMA
***
Audycja: Świat 24
Prowadzący: Magdalena Skajewska
Gość: dr Antonina Łuszczykiewicz-Mendis (Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 5.07.2025
Godzina emisji: 13.30
Źródło: Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA