III RP czy PRL-bis? Tożsamość państwa polskiego

2018-10-13, 17:00

III RP czy PRL-bis? Tożsamość państwa polskiego
Prezydent Polski Ignacy Mościcki podpisuje konstytucję kwietniową. 23.04.1935. Foto: NAC

- Straszne jest to, że została zerwana i nie została ponownie nawiązana ciągłość prawna między II RP a Polską dzisiejszą. Rację mają Ci, którzy twierdzą, że nie ma III RP, że mamy PRL-bis - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil (Katolicki Uniwersytet Lubelski). 

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Z punktu widzenia prawa nadal obowiązuje konstytucja kwietniowa, nikt jej nie uchylił. - Ostatni artykuł konstytucji kwietniowej mówi o tym, że traci moc konstytucja z marca 1921 roku. Natomiast w konstytucji stalinowskiej z 22 lipca 1952 roku nie ma takiego paragrafu. Oznacza to, że konstytucja kwietniowa obowiązuje - wyjaśniał historyk

Prof. Tomasz Panfil przypomniał, że w lipcu 1944 roku zebrała się grupa komunistów, która stwierdziła, że konstytucja kwietniowa nie obowiązuje, że obowiązują fragmenty konstytucji marcowej. - To absolutne kuriozum. Wybrali fragmenty, które im pasowały. Komuniści powiedzieli również, że nie interesuje ich ciągłość prawa. Partia polityczna sformułowana postulaty metodologiczne oraz stanowisko jak ma być stosowane prawo. Tego typu rzeczy zdarzają się tylko w ustrojach totalitarnych - dodał.

Jak tłumaczył, państwo, które zrywa ciągłość prawną zostaje ufundowane na zamachu stanu. - Tym de facto był Manifest Lipcowy i Krajowa Rada Narodowa. To była forma zamachu stanu - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu. 

Gospodarzem audycji "Historyczne Wydarzenie Tygodnia" był Tadeusz Płużański

Data emisji: 13.10

Godzina emisji: 16.35


Polecane

Wróć do strony głównej