more_horiz

"Piłsudski chciał rozstać się z żoną Aleksandrą". Współautor książki "Ostatnie lata polskich Kresów"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 08:20
- Kochanka Józefa Piłsudskiego, dr Eugenia Lewicka, zginęła w tajemniczych okolicznościach - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Koper, współautor książki "Ostatnie lata polskich Kresów".
Warszawa po roku 1926 - minister spraw wojskowych marszałek Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą Szczerbińską w Belwederze
Warszawa po roku 1926 - minister spraw wojskowych marszałek Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą Szczerbińską w BelwederzeFoto: PAP/ARCH Reprodukcja

Po książkach: "Ostatnie lata polskiego Lwowa” i "Ostatnie lata polskiego Wilna", znani propagatorzy historii: Sławomir Koper i Tomasz Stańczyk napisali "Ostatnie lata polskich Kresów". Opisują w tej książce między innymi walkę wywiadów, skandale i romanse, w tym Marszałka Józefa Piłsudskiego z lekarką Eugenią Lewicką.

Aleksandra_Piłsudska.jpg
Aleksandra Piłsudska – rewolucjonistka u boku Marszałka

- To był kilkuletni romans. Nie wiadomo do końca dlaczego zerwali ze sobą podczas pobytu Marszałka na Maderze. Nie wiadomo w jakich dokładnie okolicznościach zginęła Eugenia Lewicka, czy popełniła samobójstwo czy ktoś ją otruł. Z dokumentów przechowywanych w Waszyngtonie wynika jednak, iż Marszałek chciał się rozstać z żoną i ożenić z Lewicką - mówił gość PR24, Sławomir Koper.


Posłuchaj
23:05 PR24_MPLS 2020_11_15-07-06-22.mp3 S. Koper o romansie J. Piłsudskiego z E. Lewicką ("Historyczne wydarzenie tygodnia")

 

27 czerwca 1931 roku, jedna z urzędniczek znalazła nieprzytomną doktor Eugenię Lewicką w jej gabinecie. W szpitalu stwierdzono, że przyczyną utraty świadomości jest zatrucie związkami chemicznymi. Dwa dni później kobieta zmarła. Miała 35 lat. Nigdy nie przeprowadzono pełnego śledztwa w sprawie jej śmierci.

Marszałek Józef Piłsudski, pojawił się na mszy żałobnej za Eugenię Lewicką. W kościele na warszawskich Powązkach usiadł w jednej z ostatnich ławek.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Sławomir Koper (pisarz)

Data emisji: 15.11.2020

Godzina: 07.06

Zobacz także

Zobacz także