"W imię prawdy. Historia tajnego Instytutu Katyńskiego"

 - W ciągu jednej nocy określono założenie i status działalności, natychmiast przystąpiono do działania - mówił o powołaniu Instytutu Katyńskiego w Krakowie Jarosław Mańka, reżyser, autor filmu dokumentalnego o Instytucie Katyńskim.  

2020-11-29, 08:15

"W imię prawdy. Historia tajnego Instytutu Katyńskiego"

Instytut Katyński to tajna organizacja powołana w 1978 w Krakowie przez Andrzeja Kostrzewskiego, Adama Macedońskiego i Stanisława Tora. Dołączyli do nich: Leszek Martini i Kazimierz Godłowski.

Powiązany Artykuł

kreml rosja 1200.jpg
Żaryn: uzasadniając politykę imperialną, Rosja zakłamuje sowieckie zbrodnie na Polakach

Zanim ujawniono istnienie Instytutu, jego założyciele przygotowali 15 numerów pisma "Biuletyn Katyński", które później było sukcesywnie wydawane i kolportowane.

Jedyną osobą, która ujawniła swoje nazwisko, był Adam Macedoński, organizujący także prelekcje na temat zbrodni katyńskiej w różnych miastach Polski. W związku z działalnością opozycyjną Macedoński podlegał represjom 

- Dzięki temu, że Adam Macedoński się ujawnił, przychodzi mnóstwo osób. Do dzisiaj w archiwum jest ponad 40 kaset z nagraniami świadectw osób, których bliscy zginęli w Katyniu - mówił Jarosław Mańka.

REKLAMA

Gość audycji przywoła słowa Adama Macedońskiego, które padły podczas realizacji filmu. Założyciel Instytutu Katyńskiego przewidując, że za rządów Władimira Putina prawda o Katyniu będzie w dalszym ciągu rozmywana, proponował, by 5 marca, w dzień, który jest umowną datą Zbrodni Katyńskiej, we wszystkich placówkach polskiej dyplomacji na świecie, obok flag Polski wywieszano czarny kir, by skłonić do refleksji nad tą zbrodnią.

Posłuchaj

29.11.2020 Jarosław Mańka (Polskie Radio 24 / Historyczne wydarzenie tygodnia) 22:24
+
Dodaj do playlisty

Środowiska związane z władzami Rosji relatywizują kwestie odpowiedzialności Rosji za zbrodnię w Katyniu. Podczas niedawnej konferencji w Twersku przedstawiciele Dumy Państwowej rozważali zmianę uchwały Dumy z 2010 r potwierdzające odpowiedzialność Rosjan za zbrodnię katyńskiej.

Uczestniczący w konferencji jeden z deputowanych niższej izby parlamentu Rosji, Aleksiej Czepa, oświadczył, że jest gotowy inicjować anulowanie uchwały na temat Katynia przyjętej w 2010 r.

Uchwała ta potwierdzała odpowiedzialność ZSRR za zbrodnię katyńską i zawierała jej potępienie. Dokument z 2010 r. wskazywał też, że zbrodnia ta została dokonana na rozkaz Józefa Stalina.

REKLAMA

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

REKLAMA

Gość: Jarosław Mańka

Data emisji: 26.11.2020

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej