105. rocznica odzyskania niepodległości. Prof. Polak: stanęliśmy na wysokości zadania

- Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości, całe pokolenia o to walczyły. Szansa pojawiła się po wybuchu I wojny światowej i Polacy zrozumieli, że wielkim błędem było z tego nie skorzystać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak z Instytut Pamięci Narodowej.

2023-11-12, 12:00

105. rocznica odzyskania niepodległości. Prof. Polak: stanęliśmy na wysokości zadania
Józef Piłsudski i Roman Dmowski. Foto: NAC/Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

To był wielki wysiłek całego narodu, który potrafił zjednoczyć się jak nigdy. 11 listopada 1918 roku Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. - Proces trwał latami. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości, całe pokolenia o to walczyły. Szansa pojawiła się po wybuchu I wojny światowej i Polacy zrozumieli, że wielkim błędem było z tego nie skorzystać - móiwł w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak z Instytut Pamięci Narodowej. 

>>> Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości [RELACJA]

Jego zdaniem ogromną rolę odebrał geniusz Józefa Piłsudskiego, który tak potrafił prowadzić politykę, aby przygotować Polaków na upadek mocarstw zaborczych. - Potrafiliśmy wtedy wziąć sprawy w swoje ręce. Mieliśmy do tego swoje wojsko, konspirację i elity. Byli też inni ojcowie niepodległości, jak Roman Dmowski i Ignacy Paderewski, którzy służyli swoimi kontaktami dyplomatycznymi. Wszyscy potrafili się zjednoczyć, trzeba było się porozumieć. Polacy stanęli na wysokości zadania - tłumaczył historyk.


Posłuchaj

Prof. Wojciech Polak gościem Tadeusza Płużańskiego (Historyczne wydarzenie tygodnia) 22:26
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Państwa zaborcze po raz pierwszy podzieliły pomiędzy sobą terytorium Polski w 1772 roku. Trzeci rozbiór doprowadził do tego, że nasz kraj zniknął z mapy świata. Walka o wolność trwała przez 123 lata,  Polacy brali udział m.in. w wojnach napoleońskich czy powstaniach: styczniowym i listopadowym.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Przywrócono je dopiero w 1989 roku. 

Więcej w nagraniu. 

***

REKLAMA

Audycja: Historyczne wydarzenie tygodnia

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Wojciech Polak (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 12.11.2023

REKLAMA

Godzina: 11.06

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej