"Rasowa, zatwardziała komunistka". Historyk Paweł Sztama przypomina postać Heleny Wolińskiej

O stalinowskiej zbrodniarce Helenie Wolińskiej w "Historycznym Wydarzeniu Tygodnia" Tadeusz Płużański rozmawia z historykiem Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Pawłem Sztamą.

2023-12-03, 12:00

"Rasowa, zatwardziała komunistka". Historyk Paweł Sztama przypomina postać Heleny Wolińskiej
Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że Helena Wolińska odpowiedzialna była za skazanie ludzi z polskiego podziemia niepodległościowego przetrzymywanych m.in. w areszcie na Rakowieckiej w Warszawie. Foto: Twitter/@MuzeumWykletych

Helena Wolińska urodziła się w 1919 r. w Warszawie jako Fajga Mindla Danielak. - To była zła kobieta - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Paweł Sztama. - Ona padła również ofiarą antysemityzmu niemieckiego i antysemityzmu komunistycznego. Jej rodzina została zamordowana z getcie warszawskim - rodzice, brat, a później ona sama padła ofiarą antysemickich czystek Władysława Gomułki - wskazał. 

Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, też, że doświadczenie antysemityzmu nie usprawiedliwia działań Wolińskiej. - To była rasowa komunistka, fanatyczna komunistka, i to na każdym etapie swojej działalności. Kiedy osiągnęła szczyt swojej kariery, w latach 40. i 50. widać, że była całkowicie oddana władzy komunistycznej, twardym, zdecydowanym jej funkcjonariuszem w tym najgorszym okresie - wskazał historyk. 

Skazanie polskich bohaterów

21 listopada 1950 r., Helena Wolińska, na wniosek por. Zygmunta Krasińskiego z Departamentu III MBP (zajmującego się walką z podziemiem), usankcjonowała bezprawne aresztowanie szefa "Kedywu" Armii Krajowej gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". Współpracowała z bezpieką, wniosek o przedłużenie aresztu od stalinowskiej prokurator doprowadził do śledztwa, skazania i zamordowania jednego z największych bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego. Gen. Fieldorf został uznany przez komunistów za faszystowskiego przestępcę. Karę śmierci przez powieszenie wykonano 24 lutego 1953 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

src="http://static.prsa.pl/ef77c352-0fba-471b-807a-cba8cffb3334.file"

REKLAMA

Wielokrotnie uzupełniany wniosek ekstradycyjny o wydanie z Wielkiej Brytanii Heleny Wolińskiej wymieniał jeszcze 23 inne osoby, które pozbawiła wolności, łamiąc nawet stalinowskie przepisy – m.in. bp. Czesława Kaczmarka i wielu akowców.

Wolińska została uhonorowana Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2006 roku odznaczeń tych pozbawił ją prezydent Lech Kaczyński. Zmarła 26 listopada 2008 r. w podlondyńskim Oksfordzie jako Helena Brus, nie doczekawszy procesu i kary za swoje czyny. 

Więcej w nagraniu: 

Posłuchaj

Historyk Paweł Sztama o Helenie Wolińskiej ("Historyczne wydarzenie tygodnia"/ PR24) 23:35
+
Dodaj do playlisty

 

[SŁUCHAJ TAKŻE] "Historyczne wydarzenie tygodnia" - podcast Polskiego Radia:

REKLAMA

Czytaj także: 

Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej