more_horiz

137. rocznica urodzin gen. Sosnkowskiego. Prof. Panfil: odważny człowiek, który przekonywał o potrzebie moralnej polityki

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 13:00
- Gen. Kazimierz Sosnkowski ma olbrzymie zasługi w dziele wywalczenia Polski niepodległej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk (KUL, IPN).
Kazimierz Sosnkowski
Kazimierz Sosnkowski Foto: FoKa / Forum

Był on jedną z najważniejszych postaci II Rzeczypospolitej, bliskim współpracownikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, przez wiele lat odgrywał rolę drugiej osoby w obozie politycznym związanym z marszałkiem.

19 listopada minęła 137. rocznica urodzin generała Kazimierza Sosnkowskiego herbu Godziemba, ps. Baca.

W ocenie prof. Tomasza Panfila jest to człowiek "zapomniany". - Mam wrażenie, że to wynik jego ideowości. Dla mnie największym osiągnięciem generała, chociaż on przez cały życie ciężko pracował dla Polski, jest rozkaz z 1 września 1944 roku. To była właściwie odezwa do żołnierzy Armii Krajowej. To słowa człowieka, który wierzy w Polskę i ma odwagę mówić, że polityka winna być moralna - podkreślił historyk.   

Jak przypomniał gość audycji, w swoim wystąpieniu gen. Sosnkowski mówił o Polakach, którzy byli tylekroć zdradzani, miesiąc krwawili w Warszawie. - Generał napisał: "nie straciliśmy jeszcze wiary, że światem rządzą prawa moralne". To jest ewenement. W tamtym okresie '44 roku nikt już właściwie tak nie myślał. Myślano o tym, co jest pożyteczne, co przyniesie korzyść armii, gospodarce. Człowiek jako istota Boża obdarzona godnością przestał się liczyć - zaznaczył.  

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:23 PR24 2022_11_20-11-06-53.mp3 Prof. Tomasz Panfil o Kazimierzu Sosnkowskim ("Historyczne wydarzenie tygodnia") 

***

Audycja:  Historyczne wydarzenie tygodnia

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

Gość: prof. Tomasz Panfil, historyk (KUL, IPN)

Data emisji: 20.11.2022

Godzina emisji: 11.06

kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także