more_horiz

Tadeusz Piątek o wprowadzeniu stanu wojennego: to wszystko było do przewidzenia

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 11:42
- Nie byłem zaskoczony. My wszyscy byliśmy na to przygotowani, tylko nie wiedzieliśmy kiedy i jak - o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 roku mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Piątek, drukarz związany z Solidarnością Walczącą.
Tadeusz Piątek o wprowadzeniu stanu wojennego: to wszystko było do przewidzenia.
Tadeusz Piątek o wprowadzeniu stanu wojennego: to wszystko było do przewidzenia.Foto: Tomasz Bidermann/shutterstock.com

W minionym tygodniu obchodziliśmy 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 41 lat temu, w nocy z 12-go na 13-ty grudnia 1981 roku, komuniści wprowadzili w Polsce stan wojenny. Władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele.

Celem stanu wojennego była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Za oficjalną przyczynę wprowadzenia stanu wojennego podano pogarszającą się sytuację gospodarczą kraju i zagrożenie struktur państwowych.

"To wszystko było do przewidzenia"

Na antenie Polskiego Radia 24 o wydarzeniach sprzed 41 lat mówił drukarz związany z Solidarnością Walczącą. Jak wskazał Tadeusz Piątek, "byłem w tym czasie dość mocno zaangażowanym przewodniczącym Komisji Zakładowej przy niemałym zakładzie w spółdzielni mieszkaniowej Metalowiec we Wrocławiu".

- Nie byłem zaskoczony. My wszyscy byliśmy na to przygotowani, tylko nie wiedzieliśmy kiedy i jak - ocenił. - Ja wiedziałem, że to będzie ponieważ to się zapowiadało, to wszystko było do przewidzenia - dodał.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:05 Tadeusz Piątek.mp3 Tadeusz Piątek o wprowadzeniu stanu wojennego: to wszystko było do przewidzenia (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia" 

Prowadził: Tadeusz Płużański

Gość: Tadeusz Piątek, drukarz związany z Solidarnością Walczącą

Data emisji: 18.12.2022

Godzina: 11.06

jb

Zobacz także

Zobacz także