Pora na Kulturę: marksizm i leninizm w kulturze współczesnej

Kto odwołuje się dzisiaj do marksizmu? Jakie poglądy miał naprawdę Karol Marks? O makrsizmie i leninizmie dyskutowali w Polskim Radiu 24 publicyści: Jakub Maciejewski i Krzysztof Karnkowski.

2018-10-26, 09:57

Pora na Kulturę: marksizm i leninizm w kulturze współczesnej
Moskwa. Foto: shutterstock/Tatiana Popova

Posłuchaj

25.10.18 Pora na Kulturę: marksizm i leninizm w kulturze współczesnej
+
Dodaj do playlisty

Jakub Maciejewski przypomniał, że Unia Europejska odwołuje się dzisiaj do korzeni marksizmu. - Najstraszniejsze jest to, że komunizmowi i komunistom wybaczono. Pół roku temu z okazji 200-setnej rocznicy urodzin Karola Marksa Jean-Claude Juncker w katedrze w Trewirze wygłaszał uroczysty pean na jego cześć. Mało kto pamięta, że niemiecki filozof miał poglądy rasistowskie i antysemickie oraz nawoływał do terroru - mówił autor książki "Ludzie czerwonego mroku. Rewolucja Październikowa - kulisy krwawego terroru".

Według Krzysztofa Karnkowskiego postać Che Guevary dotarła do naszej części Europy z dużym opóźnieniem. - Che Guevara ikoną popkultury na Zachodzie jest od dawna. W końcu z pewnym opóźnieniem przeniknął do Polski. Środowiska anarchizujące w naszym kraju przez wiele lat były zaszczepione na komunizm. Zdarzają się ludzie noszący symbolikę Che, ale większość robi to zupełnie bezmyślnie - zaznaczył lider punk rockowego zespołu "Spirit '84".

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Magdalena Piejko.

REKLAMA

PR24/ras

____________________ 

Data emisji: 26.10.2018

Godzina emisji: 22:06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej