X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Piotr Beczała o "Halce" w reż. Mariusza Trelińskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 11:01
- W kwestii "Halki" czy innej polskiej opery próbowałem zrobić coś od wielu, wielu lat. Zaczynało się to od rozmów z dyrektorami oper czy dyrygentami. Kupiłem w Polsce kilka egzemplarzy partytury, żeby móc ją im podarować - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Beczała, jeden z najwybitniejszych współczesnych tenorów lirycznych świata, współpracujący na co dzień z nowojorską Metropolitan Opera, mediolańską La Scalą czy wiedeńską  Staatsoper, w przedstawieniu Mariusza Trelińskiego - odtwórca roli Jontka.
Audio
  • 15.02.2020 Piotr Beczała (Polskie Radio 24 / DOMAGAŁAsięTEATRU)
Piotr Beczała
Piotr BeczałaFoto: PR24/DB

"Halkę" w reżyserii Mariusza Trelińskiego można oglądać w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, spektakl będący koprodukcją z Theater an der Wien miał również świetnie przyjętą premierę w Wiedniu w grudniu zeszłego roku.  

Halka plakat 1200.jpg
Premiera "Halki" w Warszawie z Piotrem Beczałą w roli Jontka

Inicjatorem austriackiej premiery "Halki" był właśnie Piotr Beczała. -Rozmawiałem kilka lat temu z Rolandem Geyerem, dyrektorem Theater an der Wien, który chciał, żebym tam ponownie wystąpił. Mieliśmy zupełnie swobodną rozmowę, aczkolwiek trudno nam było znaleźć terminy. Na odchodnym rzuciłem, pół żartem, pół serio: jak to będzie "Halka", to podpisujemy kontrakt nawet jutro - relacjonował gość audycji.

Odtwórca roli Jontka komentował również powody, dla których światowe opery nie wystawiają Moniuszki. - To nieznajomość, pewna egzotyka. Moniuszko nie został wypromowany w takim stopniu jak Janaczek, Borodin czy inni słowiańscy kompozytorzy. Oczywiście, zawsze jest tłumaczenie, że język polski jest tak trudny, że nie da się w nim śpiewać, co staram się dementować już od wielu, wielu lat, a dowodem na to, jest właśnie "Halka" w Wiedniu, Corinne Winters, podobnie jak chór Schoenberga zaśpiewali tam przecież po polsku fantastycznie.

Tomasz Domagała (L) i Piotr Beczała Tomasz Domagała (L) i Piotr Beczała

Gość audycji wyjaśniał też, dlaczego to, o wystawienie "Halki" a nie "Strasznego dworu" czy "Parii" zabiegał w Wiedniu. – Chodziło o to, by była to opera jak najbardziej uniwersalna, by było w niej jak najmniej niezrozumiałego folkloru, nie o to przecież chodzi w operze. Fabuła "Halki" jest bardzo uniwersalna, jej historia mogła zdarzyć się równie dobrze w Hiszpanii czy innym kraju. By publiczność poza Polską mogła zrozumieć napięcia pomiędzy postaciami i ukryty tam dramat społeczny, trzeba było wystawić "Halkę" w sposób uniwersalny. To się udało - stwierdził Piotr Beczała.

W spektaklu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej występują m.in. Krzysztof Szumański jako Stolnik, Maria Stasiak jako Zofia, Dariusz Machej w roli Dziemby, Tomasz Rak wciela się w postać Janusza. Halkę grają w dublurze: Izabela Matuła i Ewa Vesin. Piotr Beczała w roli Jontka wystąpi jeszcze w niedzielnym spektaklu, a w kolejnych spektaklach zastąpi go Rafał Bartmiński.

Autorem scenografii jest Boris Kudlicka, kostiumy zaprojektowała Dorota Roqueplo, choreografię ułożył Tomasz Wygoda. Solistów, chór i orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprowadzi Łukasz Borowicz.

* *

Audycja: "DOMAGAŁAsięTEATRU"

Prowadzi: Tomasz Domagała

Gość: Piotr Beczała

Data emisji: 15.02.2019

Godzina emisji: 22.06

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa "Viva Moniuszko!"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 07:01
W tym roku, 5 maja, minie 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - kompozytora, dyrygenta, autora ok. 270 pieśni, operetek, baletów i oper, m.in. najsłynniejszej polskiej opery "Halka". W związku z tą rocznicą parlament ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. O wystawie "Viva Moniuszko!" w Teatrze Wielkim mówili w Polskim Radiu 24 Prof. Marcin Gmys, autor scenariusza oraz Marcin Fedisz, kurator wystawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Matka Joanna od Aniołów" w reż. Jana Klaty w Nowym Teatrze w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 23:00
Reżyser teatralny Jan Klata, w spektaklu stworzonym na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, zapewnia widzom efektowną konfrontację dobra i zła. Sztuka do zobaczenia w Nowym Teatrze w Warszawie, opowiedzieli o niej w Polskim Radiu 24 sam reżyser oraz scenograf Justyna Łagowska.
rozwiń zwiń