X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Gracjan Pan. Musical" we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 11:01
- Dlaczego twórczość Gracjana Roztockiego w teatrze muzycznym? On opowiada o szczęściu, a jego mediami są piosenka i taniec. To był najbardziej organiczny pomysł świata - powiedział Cezary Tomaszewski, reżyser "Gracjan Pan. Musical". W audycji "DOMAGAŁAsięTEATRU" rozmowa o teatralnej formie twórczości jednego z najsłynniejszych polskich youtuberów.
Audio
  • Cezary Tomaszewski: Dlaczego Gracjan w teatrze muzycznym? On opowiada o szczęściu, a jego medium jest piosenka i też taniec. (Domagała się Teatru / PR24)
Zdjęcie z musicalu Gracjan Pan. Musical
Zdjęcie z musicalu „Gracjan Pan. Musical”Foto: Lukasz Giza/ Teatr Capitol

Gracjan Roztocki to twórca znany przede wszystkim w przestrzeni internetu. Znany z prostych, charakterystycznych piosenek, oraz specyficznego image'u, który stanowi blond grzywka oraz krótkie spodenki. Youtuber nie wymawia też litery "r".

"Gracjan Pan. Musical" to pogodna, muzyczna opowieść o Gracjanie i jego świecie. Został wyreżyserowany przez Cezarego Tomaszewskiego, reżysera, choreografa i performera. – Znany z błyskotliwych i przewrotnych interpretacji muzycznej klasyki. To jedna z najciekawszych postaci polskiego współczesnego teatru – można przeczytać w opisie wydarzenia.

Piosenka i taniec - to media Gracjana Roztockiego

W Polskim Radiu 24 Cezary Tomaszewski opowiadał o przedstawieniu, jego artystycznym przesłaniu, ale nie zabrakło też anegdot o tytułowym bohaterze musicalu.

 - Wieki temu zobaczyłem jeden z filmików Gracjana z cyklu "Gotuj z Gracjanem". Muszę przyznać, że nigdy w życiu nie widziałem takiej eksplozji szczęśliwości, zakorzenionej w polskiej rzeczywistości. Ten film uszczęśliwił mnie na kilka miesięcy, zawsze rano musiałem go sobie puszczać, żeby dzień przeżyć w dobrym humorze. Naturalną tego konsekwencją stał się pomysł, żeby opowiedzieć o Gracjanie w teatrze - mówił Gość PR24. - Dlaczego? Gracjan opowiada o szczęściu, jego media to piosenka i taniec. To był najbardziej organiczny pomysł świata.

Praca nad "Gracjanem" stała się pracą nad naszą ludzką kondycją

Reżyser opowiadał ponadto o tym, jak wyglądało jego spotkanie ze znanym youtuberem. - Byliśmy przerażeni, ale wszystko przebiegło przyjemnie. Gracjan jest tak unikatowy, że trudno sobie wyobrazić, kogo tak naprawdę spotkasz. Kim jest człowiek, którego znasz z internetu? Kim jest osoba, ukrywająca się za tą figurą? Okazało się, że nie ma żadnej różnicy między postacią, którą znamy z youtube'a a prawdziwym Gracjanem, było to dla mnie jeszcze większym zaskoczeniem - relacjonował Cezary Tomaszewski.

W audycji nie zabrakło też opowieści o tym, jak wyglądała praca nad spektaklem. Reżyser wyznał, że choć grupa z którą pracował jest znakomita i profesjonalna, to okazało się, że jej część była przerażona tym, co ich czeka w pracy.

- Największą przyjemnością było chyba to, że stała się ona głównie pracą nad naszymi kompleksami, lękami i nad kondycją ludzką nas samych. Przedstawienie to zaproszenie do świata Gracjana, ale żeby w tym świecie pobyć, musieliśmy przepracować siebie, swoje lęki, neurozy i kompleksy - stwierdził Cezary Tomaszewski.

***

Autorką scenariusza musicalu jest Natalia Fiedorczuk. Scenografię, kostiumy i projekcje tworzą Bracia (Aga Klepacka i Maciej Chorąży), współpracujący z Cezarym Tomaszewskim przy wielu spektaklach (m.in. "Turnus mija, a ja niczyja", "Cezary idzie na wojnę"). Muzykę do spektaklu napisał aktor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, Tomasz Leszczyński. W musicalu występują: Justyna Antoniak, Agnieszka Oryńska-Lesicka, Tomasz Leszczyński, Michał Szymański, Mikołaj Woubishet oraz gościnnie: Paulina Jeżewska i Rafał Derkacz.

Premiera odbyła się 10 stycznia 2020, na Scenie Ciśnień Teatru Muzycznego Capitol.

* *

Audycja: "DOMAGAŁAsięTEATRU"

Prowadzi: Tomasz Domagała

Gość: Cezary Tomaszewski, reżyser "Gracjan Pan. Musical"

Data emisji: 22.02.2019

Godzina emisji: 22.06

PR24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa "Viva Moniuszko!"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 07:01
W tym roku, 5 maja, minie 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - kompozytora, dyrygenta, autora ok. 270 pieśni, operetek, baletów i oper, m.in. najsłynniejszej polskiej opery "Halka". W związku z tą rocznicą parlament ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. O wystawie "Viva Moniuszko!" w Teatrze Wielkim mówili w Polskim Radiu 24 Prof. Marcin Gmys, autor scenariusza oraz Marcin Fedisz, kurator wystawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Matka Joanna od Aniołów" w reż. Jana Klaty w Nowym Teatrze w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 23:00
Reżyser teatralny Jan Klata, w spektaklu stworzonym na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, zapewnia widzom efektowną konfrontację dobra i zła. Sztuka do zobaczenia w Nowym Teatrze w Warszawie, opowiedzieli o niej w Polskim Radiu 24 sam reżyser oraz scenograf Justyna Łagowska.
rozwiń zwiń