Prof. Antoni Dudek: Niemcy w porównaniu do Rosji uczynili wiele, by rozliczyć się z przeszłością

- W porównaniu do Rosji, która nie chce rozliczyć się z przeszłością komunistyczną, Niemcy uczynili wiele, by rozliczyć się z przeszłością nazistowską - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Antoni Dudek, politolog i historyk z UKSW. Gościem audycji był również prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.

2020-05-12, 21:19

Prof. Antoni Dudek: Niemcy w porównaniu do Rosji uczynili wiele, by rozliczyć się z przeszłością
Władimir Putin i Angela Merkel. Foto: photocosmos1/Shutterstock.com

Posłuchaj

Prof. Antoni Dudek i prof. Piotr Grochmalski o polityce historycznej względem Rosji i Niemiec ("Kontrapunkt")
+
Dodaj do playlisty

W Rosji zdjęto tablice ku czci zamordowanych polskich policjantów w Twerze, w Niemczech z kolei większość badanych twierdzi, że za zbrodnie odpowiada tylko „grupa zbrodniarzy”. Goście Polskiego Radia 24 omawiali rosyjskie i niemieckie rozliczenia z historią w kontekście relacji z Polską.

"Miara różnicy"

Powiązany Artykuł

Krzysztof Szwagrzyk 1200.JPG
Wiceprezes IPN o incydencie w Twerze: Rosja chce narzucić światu swoją narrację o wojnie

- Gest Rosjan w Twerze można odebrać jako wrogi wobec Polski. To sytuacja, w której jest zdejmowane coś, co już istniało. Dla mnie Niemcy uczynili wiele, by rozliczyć się z przeszłością nazistowską w porównaniu do Rosji, która nie chce rozliczyć się z przeszłością komunistyczną - ocenił prof. Antoni Dudek.

- Odkąd w Rosji rządzi Putin, prawda dla Rosjan jest bardzo niewygodna, ponieważ kłóci się z narracją, że Rosja była jedynie ofiarą wojny. Niemcy dokonali straszliwych zbrodni na ziemiach polskich, ale tysiące oficerów polskich uzyskało po wojnie wolność, a wiemy, co się stało z oficerami wziętymi do niewoli przez Sowietów - zwrócił uwagę.

REKLAMA

<<CZYTAJ TAKŻE>> Rosyjski działacz opozycyjny: nasze władze starają się zniszczyć pamięć o Katyniu

Rozmówca zaznaczył, że "w Niemczech istnieje bardzo głęboki podział co do zakresu odpowiedzialności za II wojnę światową. W Bundestagu inicjatywa poparcia powstania pomnika polskich ofiar w Berlinie nie przeszła, ale 1/3 posłów popiera ten projekt i to kapitał, na którym polska polityka historyczna powinna budować swoją narrację. To miara różnicy, która dzieli nas od polityki na odcinku niemieckim i rosyjskim".

Jego zdaniem "Niemcy chcą zrzucić z siebie ciężar odpowiedzialności, a w naszym interesie jest to, by ta pamięć była w tym narodzie ciągle obecna". 

Łączenie strategii

Powiązany Artykuł

Ivan Konev pomnik Czechy Praga 1200.jpg
Dr Wyciszkiewicz: pozostałe po ZSRR pomniki należało zdemontować wcześniej

- Wymordowanie polskiej inteligencji było projektem na szeroką skalę. Do 1941 r. Związek Sowiecki i hitlerowskie Niemcy realizowały tę politykę. Niemcy wiedzieli o Katyniu i warto wspomnieć, że po wojnie ze strony Niemiec pojawiło się określenie o polskich obozach zagłady - powiedział prof. Piotr Grochmalski.

REKLAMA

- Jeśli obserwuję pewne tendencje związane z obchodami II wojny światowej w Niemczech, gdzie próbuje się mówić o wyzwoleniu Niemiec, i to zwycięstwo "demokracji ducha", to jakiej wolty historycznej trzeba dokonać, by pojawiła się tam inna narracja? Alternatywą jest partia intelektualistów - przyznał.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Rosja ociepla wizerunek Nord Stream 2. Kreml rozpoczyna akcję propagandową

Gość Polskiego Radia 24 jest zdania, że w pewnych kwestia polski rząd musi być nieustępliwy. - Trzeba łączyć strategię twardą i miękką w polityce wobec Niemiec. W niektórych sytuacjach musi być jasna odpowiedź, że nie ma miejsca na miękkie działania. Niemcy niekiedy wywołują emocje, które są niepotrzebne - zauważył.

- Rosjanie w polityce zagranicznej wobec Polski są bardzo brutalni i przekraczają granicę. Trudno znaleźć tutaj jakąś formułę wzajemnej współpracy, kiedy Rosja ma niedopuszczalne podejście do historii - podsumował.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: prof. Antoni Dudek (UKSW), prof. Piotr Grochmalski (AszWoj)

REKLAMA

Data emisji: 12.05.2020

Godzina emisji: 20.33

PR24/IAR/pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej