Wizyta szefa europejskiej dyplomacji w Rosji. Dr Bryc: nie był zorientowany w sytuacji
- Josep Borrell zna się na flance południowej UE, czyli na zaangażowaniu Unii w regionie Morza Śródziemnego. Natomiast od samego początku kompletnie nie był zorientowany w problematyce wschodniej. Uczył się jej niejako od podstaw. Miał trochę czasu na to, by nauczyć się tego, jak prowadzi się politykę na Wschodzie i na czym polega specyfika relacji z Rosją - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 dr Agnieszka Bryc, politolog. Gościem audycji był również dr hab. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
2021-02-09, 21:49
- Pokutuje to, co jest wiecznym problemem UE, czyli zderzenie dwóch podejść do Rosji: takiego doświadczonego i bardzo realistycznego państw Europy Środkowej i Wschodniej, które przestrzegały, że wyjazd to nie jest najlepszy pomysł, bo Rosjanie odbiorą to jako nagrodę - oceniła dr Bryc.
Powiązany Artykuł
"Błędy, zaniechania i naiwności". Waszczykowski o wizycie szefa dyplomacji UE w Moskwie
- Borrell pojechał do Moskwy z przesłaniem, że dialog jest ważny, pomimo tego, iż państwa bałtyckie, Polska, ostrzegały, że Rosja, Putin mogą to wykorzystać - dodał dr hab. Kamil Zajączkowski.
Jak podkreśliła dr Bryc, Borrello uległ z kolei takiemu podejściu mocno zachodnioeuropejskiemu, w którym ciągle są pozostałości myślenia, że dialog należy prowadzić bez względu na okoliczności. - W tym przypadku ta reguła się nie sprawdza, ponieważ Rosjanie taki bezwarunkowy dialog odbierają jako słabość, okazję do pokazania swojej siły. Niestety tego doświadczył szef unijnej dyplomacji. Mam nadzieje, że wyciągnie z tego wnioski - dodała.
- "To już nie prztyczek w nos, a poważny afront". Tesławski o wizycie Borrella w Rosji
- "Gorzej, niż się spodziewaliśmy". Dyplomaci UE negatywnie oceniają przebieg wizyty Borrella w Rosji
- To, co mogliśmy zaobserwować kilka dni temu, Unii Europejskiej nie zdarza się po raz pierwszy. To było dosyć widowiskowe, upokorzenie Unii można było bardzo mocno zauważyć. Natomiast nie ukrywajmy, że w UE nie ma dzisiaj jednej spójnej polityki wobec Rosji. Są dwie szkoły - przypomniał prof. Zajączkowski.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Kontrapunkt"
REKLAMA
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: dr hab. Kamil Zajączkowski (UW), dr Agnieszka Bryc (UMK)
Data emisji: 09.02.2021
Godz. emisji: 20.33
REKLAMA
kmp
Polecane
REKLAMA