X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Aresztowanie Nawalnego. Dr Bryc: ma w sobie gen wojownika. Pozostanie na Zachodzie nie wchodziło w grę

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 21:15
- Aleksiej Nawalny wiedział, że zostając na Zachodzie, dałby Kremlowi, a szczególnie Putinowi argument, że zdradził sprawę i pozostawił swoich zwolenników na lodzie, wybierając bezpieczne i wygodne życie na emigracji. Nawalny ma w sobie nie tylko charyzmę, ale i gen politycznego wojownika - powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Gościem audycji "Kontrapunkt" był także dr Adam Eberhardt (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Aleksiej Nawalny podczas jednej z demonstracji w Moskwie
Aleksiej Nawalny podczas jednej z demonstracji w Moskwie Foto: NCKAHDEP / Shutterstock.com

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został aresztowany w niedzielę po przylocie z Niemiec, gdzie przez 5 miesięcy był leczony po zamachu na jego życie. W ubiegłym roku przeciw niemu użyto bojowego środka chemicznego - nowiczoka. Po powrocie do kraju rosyjski opozycjonista trafił na 30 dni do aresztu. Jak mówi, nie żałuje powrotu do kraju, bo nie mógł postąpić inaczej. Jego uwolnienia żądają kraje Unii Europejskiej oraz międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka.

Zrzut ekranu 2021-01-19 173641.jpg
”Pałac Putina jak 39 księstw Monako, winnice, starzy koledzy w schematach korupcyjnych”. Nowe śledztwo Nawalnego

Gen wojownika

Zdaniem dr Agnieszki Bryc Aleksiej Nawalny nie wracając do kraju, poszedłby na rękę Władimirowi Putinowi. - Aleksiej Nawalny wiedział, że zostając na Zachodzie, dałby Kremlowi, a szczególnie Putinowi argument, że zdradził sprawę i pozostawił swoich zwolenników na lodzie, wybierając bezpieczne i wygodne życie na emigracji. Nawalny ma w sobie nie tylko charyzmę, ale i gen politycznego wojownika, więc pozostanie w Niemczech nie wchodziło w grę, bo zaprzeczyłby swoim wcześniejszym działaniom - powiedziała.

Czytaj także:

- Spodziewano się różnych scenariuszy. Począwszy od aresztowania na pokładzie samolotu, po aresztowanie na hali lotniska. Spodziewano się także, że od razu może zostać skazany na 3,5 roku więzienia. To nie jest tak, że on się tego nie spodziewał i jest to kwestia świadomej decyzji. Nie mógł postąpić inaczej, jeżeli poważnie traktuje swoją działalność polityczną w Rosji - oceniła.

"Postawił wszystko na jedną kartę"

Zdaniem dra Adama Eberhardta Nawalny zagrał va banque. Ekspert uważa, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zamknięcie opozycjonisty w więzieniu. Jak zaznacza gość Polskiego Radia 24, takie zdarzenia miały miejsce w Rosji już wcześniej. - Myślę, że zdecydowana większość polityków zdecydowałaby się zostać na Zachodzie, a Nawalny postawił wszystko na jedną kartę, zakładając pewnie, że jest to koszt polityczny, który musi zapłacić. Myślę, że zakłada także, że system polityczny Putina jest już tak przeżarty korupcją, a społeczeństwo ma tego dosyć, że szybciej niż później dojdzie do zmiany na Kremlu i wówczas Nawalny z więźnia politycznego będzie głównym faworytem do objęcia najwyższych stanowisk w państwie - powiedział.

- Przypomniałbym historię Chodorkowskiego, który również na początku lat dwutysięcznych miał ambicje polityczne i liczył, że przy poparciu Zachodu zamieni się z oligarchy w przyszłego prezydenta i chciał rzucić rękawicę Putinowi. Został skazany na 10 lat więzienia i wypuszczono go wcześniej, dopiero jak już nikomu nie zagrażał. Myślę, że to, co jest najbardziej prawdopodobne, to odwieszenie wyroku dla Nawalnego i kolejne skazania, aby przez najbliższe lata nie wyszedł z więzienia - ocenił politolog.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
26:02 _PR24_AAC 2021_01_19-20-33-38.mp3 Eksperci o sytuacji Aleksieja Nawalnego ("Kontrapunkt")

***

Audycja"Kontrapunkt"

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Agnieszka Bryc (UMK), dr Adam Eberhardt (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 19.01.2021

Godz. emisji: 20.33

dz

Czytaj także

Pilna debata PE na temat Rosji po aresztowaniu Nawalnego. Zabiegali o nią polscy europosłowie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 10:07
W Parlamencie Europejskim w Brukseli po południu, około 15.00, odbędzie się debata na temat Rosji w związku z aresztowaniem w Moskwie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. O pilną dyskusję zabiegali między innymi polscy europosłowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świat zachodni oburzy się, ale nic się nie zmieni". Targalski o sprawie Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 10:00
- W sprawie zatrzymania Nawalnego będzie dużo oburzenia moralnego oraz symboliczne sankcje, ale nic się nie zmieni - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, specjalista ds. służb specjalnych, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europosłowie chcą sankcji na Rosję po aresztowaniu Nawalnego. Znamy projekt rezolucji

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 15:25
Potępienie aresztowania Aleksieja Nawalnego i apel o rozszerzenie sankcji wobec Rosji - to wspólne punkty projektów rezolucji kilku grup w Parlamencie Europejskim. Z dokumentami zapoznała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń