Strategiczna autonomia EU. Guzy: widać, że nie jest możliwa do osiągnięcia

- Unia to z całą pewnością podmiot, który powinien bronić interesów swoich członków. Okazuje się jednak, że interes narodowy Niemiec może być utożsamiany z interesem UE jako całości. A przecież wiemy, że jest całkowita rozbieżność, jeśli chodzi o ocenę tego projektu przez z jednej strony Niemcy, Austrię, a z drugiej Polskę czy Słowację - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Gościem "Kontrapunktu" była również dr Agnieszka Bryc, politolog.  

2021-03-02, 21:49

Strategiczna autonomia EU. Guzy: widać, że nie jest możliwa do osiągnięcia
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Foto: Botond Horvath / Shutterstock.com

Piątkowy wideoszczyt UE ujawnił wśród przywódców duże różnice zdań co do tzw. strategicznej autonomii – pisze "Politico".

Powiązany Artykuł

Witold Waszczykowski 1200.jpg
"Ma Polskę stygmatyzować i osłabiać gospodarczo". Waszczykowski o orzeczeniu TSUE

- Podstawowy problem, jaki widać było na wideo szczycie, że porozumienie jest inne. Właściwie dyskusja dopiero się rozpoczęła. Te stanowiska, z jednej strony Francji, z drugiej Polski, czy innych krajów naszego regionu, to jest drastyczna różnica - zaznaczył Jarosław Guzy.     

- Niemcy są gdzieś pośrodku, bo próbują pogodzić rzeczy, które są bardzo trudne do pogodzenia. Tło strategiczne jest istotne. Zwróciłbym uwagę, że ostatnio watek suwerenności UE - w komunikacie niemieckiego rządu dotyczącym jej naruszenia przez sankcje amerykańskie wobec Nord Streamu 2 - dodał redaktor. 
Jaka jest geneza projektu? - Wątek transatlantycki jest ważny, jeżeli mamy zrozumieć to, czym powinna być strategiczna autonomia UE. Pamiętajmy, że tak naprawdę to jest pomysł sprzed kilku lat, z 2016 roku. Był efektem tego, że już wtedy zaistniało referendum brexitowe, Chiny wzrastały w swojej potędze, a prezydent Trump pogarszał relacje z szeroko pojętymi partnerami europejskimi. Stąd pomysł znacznego usamodzielnienia się w stosunku do głównego partnera transatlantyckiego, jakim są Stany Zjednoczone - odpowiedziała dr Bryc. 

Posłuchaj

Eksperci o projekcie strategicznej autonomii UE ("Kontrapunkt") 24:50
+
Dodaj do playlisty
 
 
- Widać po prostu, że to pojęcie strategicznej autonomii jest jeszcze dalekie do zdefiniowania. I to nie polega na tym, że jest to problem językowy, czy pojęciowy w sensie właściwej definicji, ale po prostu ta strategiczna autonomia jest niemożliwa do osiągnięcia - podsumował Jarosław Guzy.
Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Kontrapunkt"

REKLAMA

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Agnieszka Bryc (UMK), Jarosław Guzy (PAP)

Data emisji: 02.03.2021

Godz. emisji: 20.33

REKLAMA

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej