more_horiz

Wiceszef OSW o ewentualnej deeskalacji: Rosjanie będą próbowali tego samego, ale mocniej

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 21:35
- Rosja cały czas pręży muskuły, ale równocześnie kanały dyplomatyczne są cały czas otwarte. Rosjanie liczą, ze to przyniesie skutek - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Konończuk, wicedyrektor z Ośrodka Studiów Wschodnich. Gościem audycji "Kontrapunkt" był także amerykanista Mateusz Piotrowski, analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zdaniem ekspertów Rosja nie zaatakuje w najbliższym czasie Ukrainy, co nie oznacza deeskalacji i wygaszenia konfliktu
Zdaniem ekspertów Rosja nie zaatakuje w najbliższym czasie Ukrainy, co nie oznacza deeskalacji i wygaszenia konfliktuFoto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT

Goście audycji podsumowali efekty dotychczas prowadzonych rozmów na temat kryzysu wokół zagrożenia eskalacji konfliktu na Ukrainie ze strony Rosji.

- Pamiętajmy, że kryzys, który zaczął się ponad trzy miesiące temu nadal trwa - podkreślił Wojciech Konończuk. Wiceszef OSW zaznaczył, że nie zostanie od wygaszony w najbliższym czasie. Przedstawił bilans zysków i strat, które udało się "ugrać Rosji". - Oczekiwali, że te demonstracje militarne z połączeniu z tym ultimatum politycznym skierowanym do Zachodu, przyniesie jakiś skutek - zauważył. Dodał, że Moskwa liczyła na pozytywną odpowiedź przynajmniej na część swoich postulatów i była zaskoczona jednogłośną odpowiedzią Zachodu, które była negatywna.

- Prezydenta Putina i Rosję zaskoczyła skonsolidowana i zwarta odpowiedź - podkreślił. - Co nie oznacza, że Rosjanie nie będą próbowali tego samego, ale mocniej - dodał Konończuk.

Czytaj także:

Mateusz Piotrowski odniósł się do opinii, że zapowiadało się, że Joe Biden będzie słabym prezydentem, więc prezydent Rosji liczył, że będzie on również słabym przeciwnikiem. - Putin spodziewał się, że będzie w stanie coś z Bidenem politycznie ugrać, dojść do jakiegoś porozumienia - podkreślił analityk z PISM. Dodał, że rosyjski prezydent liczył na to, że "dojdzie do jakichś ustępstw" i uda się uspokoić relacje USA-Rosja.

W jego opinii po tym jak doszło do kolejnej eskalacji ze strony Rosji, administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych i on sam stanął na wysokim poziomie. - Wszystko wskazuje na to, że zdał ten egzamin w polityce zagranicznej mobilizując cały Zachód - podkreślił Piotrowski.  

Eksperci zostali również zapytani o prognozy na najbliższe dni.

Więcej z nagraniu audycji.

Posłuchaj
24:26 PR24_mp3 2022_02_15-20-33-36.mp3 Wojciech Konończuk i Mateusz Piotrowski o napiętej atmosferze wokół Ukrainy, efektach dotychczasowych rozmów międzynarodowych w sprawie konfliktu oraz prognozach na najbliższe dni (Kontrapunkt/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: Wojciech Konończuk (OSW), Mateusz Piotrowski (PISM)

Data emisji: 15.02.2022

Godzina: 20.34

st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem