"Należy znaleźć systemowe rozwiązania". Prof. Zajączkowski o polityce migracyjnej UE

- Specjaliście zajmujący się kwestiami migracyjnymi podkreślają, że należy znaleźć pewne rozwiązania systemowe - na szczeblach lokalnych, regionalnych i całego kraju, ale także na szczeblu unijnym - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 prof. Kamil Zajączkowski. Gościem audycji była także Olga Doleśniak-Harczuk, publicystka miesięcznika "Nowe Państwo".

2022-03-08, 21:43

"Należy znaleźć systemowe rozwiązania". Prof. Zajączkowski o polityce migracyjnej UE
Prof. Kamil Zajączkowski przytoczył prognozy ONZ, z których wynika, że w związku z wojną na Ukrainie do Polski może przybyć nawet 5 mln uchodźców z tego kraju. Foto: Forum/Reuters/FABRIZIO BENSCH

Trzynaście dni agresji Rosji na Ukrainę spowodowało, że w ciągu niespełna dwóch tygodni ponad 2 mln obywateli tego państwa - głównie kobiety i dzieci oraz osoby starsze - opuściło kraj w obawie przed trwającą wojną. Przeszło 1,25 mln Ukraińców zdecydowało się przekroczyć granicę z Polską. Część z nich postanowiła szukać schronienia w naszym kraju, a część - podróżować do innych krajów. 

Prof. Kamil Zajączkowski przytoczył dane agencji ONZ, z których wynika, że w związku z rosyjską inwazją i jej skutkami z kraju może wyemigrować nawet 5 mln Ukraińców. Przyznał, że z badań wynika, iż do 70 proc. ukraińskich uchodźców wojennych zostanie w Polsce, a 30 proc. pojedzie dalej.

- Problem migracji stanie się jeszcze bardziej aktualny - poza tą falą, która jest od kilku lat, z państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, będziemy mieli także migrację z tzw. wymiaru wschodniego Unii Europejskiej - podkreślił ekspert. Podkreślił przy tym konieczność wypracowania rozwiązań systemowych. - Specjaliści zajmujący się kwestiami migracyjnymi podkreślają, że należy szukać i znaleźć pewne rozwiązania systemowe - na szczeblach lokalnych, regionalnych i całego kraju, ale także na szczeblu unijnym - powiedział. Zaznaczył, że dotychczas stosowane w polityce wspólnotowej Unii Europejskiej rozwiązania nie sprawdziły się podczas masowych migracji w latach 2015-2016 i nie sprawdzą się też w przypadku migracji zza wschodniej granicy UE.

Czytaj także:

Olga Doleśniak-Harczuk podała przykłady tego, jak polska pomoc Ukraińcom  przedstawiana jest w niemieckich mediach, wśród tamtejszej opinii publicznej. - Podkreśla się ogromną ofiarność Polaków i to, że solidaryzujemy się w pełni z uchodźcami z Ukrainy i udzielamy im wszelkiej możliwej pomocy - powiedziała o relacji dziennika "Die Welt". Dodała, że są również artykuły, które porównują polską otwartość na uchodźców wojennych z niechęcią do napływającej w poprzednich latach fali migrantów z Bliskiego Wschodu. Publicystka zauważyła, że w wielu przypadkach głównym zarzutem było to, że kwestia różnic kulturowych jest dla Polaków trudna do zaakceptowania.

W rozmowie poruszono też temat sankcji energetycznych przeciwko Rosji, a także ostatniego embarga USA na rosyjskie surowce energetyczne.

Więcej w nagraniu audycji.

Posłuchaj

Olga Doleśniak Harczuk i prof. Kamil Zajączkowski o międzynarodowych reakcjach na rosyjską inwazję na Ukrainę ("Kontrapunkt"/Polskie Radio 24) 26:08
+
Dodaj do playlisty

***

REKLAMA

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: prof. Kamil Zajączkowski (UW), Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo")

Data emisji: 08.03.2022

REKLAMA

Godzina: 20.34

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej