more_horiz

"Tracą tygodniowo ok. 150 mld dolarów". Grochmalski o stratach Rosji w wojnie na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 21:15
- Rosjanie w ciągu tygodnia wojny tracą 150 mld dolarów, to mniej więcej 4,5 lat rozwoju Federacji Rosyjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej. Gościem audycji była też dr Agnieszka Bryc z UMK.  
Tracą tygodniowo ok. 150 mld. dolarów. Grochmalski o stratach Rosji w wojnie na Ukrainie
"Tracą tygodniowo ok. 150 mld. dolarów". Grochmalski o stratach Rosji w wojnie na UkrainieFoto: shutterstock.com/photo.ua

Goście PR24 rozmawiali o wojnie na Ukrainie w kontekście rozmów pokojowych w Stambule. Rosjanie cofają się z okolic Kijowa i Czernihowa, ale eksperci podkreślają, że nie musi to oznaczać deeskalacji konfliktu.

Dr Agnieszka Bryc z UMK powiedziała, że Rosjanom znacznie łatwiej jest odstąpić dziś od Kijowa przerzucając siły w kierunku Donbasu, realizuje się bowiem wciąż scenariusz, który Kreml zakładał pierwotnie: kontrola Donbasu włącznie z południem.

"Twarde karty"

- Wtedy to będzie ten moment, kiedy prezydent Putin będzie chciał usiąść do rozmów, ponieważ będzie miał twarde karty i możliwość ustępstw, które nie będą kosztowały Rosji dużo, a Ukraina będzie państwem na skraju upadku - powiedziała dr Agnieszka Bryc.

Prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej dodał, że plan zmiany percepcji "katastrofy" pod Kijowem przedstawił zaufany człowiek Siergieja Szojgu. W operacji kijowskiej miało chodzić bowiem o odciągnięcie sił ukraińskich od celu, którym są Ługańsk i Donieck.

Czytaj także:

- Osiągnięto w pierwszym etapie sukces, a efektem jest niby propozycja pokojowa, ale skala lania, jakie dostała armia rosyjska pod Kijowem była duża, wtedy pojawił się gen. Czajko, ćwiczył wcześniej operację pacyfikacji Aleppo, zwinięto 35. armię i wycofano się - wyjaśnił gość PR24.


Posłuchaj
26:42 _PR24_AAC 2022_03_29-20-32-51.mp3 "Tracą tygodniowo ok. 150 mld. dolarów". Grochmalski o stratach Rosji w wojnie na Ukrainie ("Kontrapunkt")

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej i dr Agnieszka Bryc z UMK

Data emisji: 29.03.2022

Godzina: 20:33   

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem