more_horiz

"Był obszarem dość autonomicznym". Dr hab. Gajownik o zależności Kaliningradu od Polski i Litwy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 21:50
Blokadę Obwodu Kaliningradzkiego, znaczenie tej rosyjskiej enklawy dla sytuacji strategicznej w Europie omówił na antenie Polskiego Radia 24 dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Gościem audycji była również Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich, która skomentowała kwestię unijnych sankcji wobec Rosji oraz akcesję Szwecji i Finlandii do NATO.
Dr hab. Tomasz Gajownik o znaczeniu politycznym oraz strategicznym Kaliningradu
Dr hab. Tomasz Gajownik o znaczeniu politycznym oraz strategicznym KaliningraduFoto: VITALY NEVAR/Forum

Litwa zamierza kontynuować realizację warunków czwartego pakietu sankcji, które Unia Europejska nałożyła na Rosję. Oznacza to wstrzymanie od 10 lipca tranzytu kolejowego kolejnych towarów do obwodu kaliningradzkiego. Premier Litwy Ingrida Šimonyte powiedziała, że jej kraj wdraża sankcje, które zaczęły obowiązywać od 17 czerwca.

"Był obszarem dość autonomicznym" 

Zdaniem dr. hab. Tomasza Gajownika z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego obecnie Kaliningrad ma przede wszystkim "znaczenie polityczne". - To jest taki punkt wysunięty w kierunku zachodu Europy w celu reprezentowania Rosji - przyznał.

- Z tym że sam obwód kaliningradzki był do niedawna obszarem dość autonomicznym, jeżeli chodzi o możliwości zarządzania nim przez miejscowego gubernatora. To się zmieniło w ciągu ostatnich lat, kiedy Władimir Putin podjął decyzję, aby przyjrzeć się temu, jak funkcjonuje Kaliningrad w wymiarze administracyjnym, politycznym i wojskowym - wyjaśnił.

Dr hab. Tomasz Gajownik zwrócił uwagę na fakt, że "nagle w wyniku działań kontrolnych okazało się, że władze gubernialne, terenowe postępowały dość samowolnie pod względem interpretacji poleceń nadsyłanych z Moskwy".

Zależność Kaliningradu od Polski i Litwy 

- Chodzi mi to o, że władze lokalne zdawały sobie sprawę z tego, że w dużym stopniu od współpracy z Polską czy Litwą też zależy dobrobyt mieszkańców tego terenu, więc ten wymiar polityczny jest zdecydowanie ważniejszy, natomiast nie ulega wątpliwości, że od strony militarnej w doktrynie wojennej Rosji zajmuje bardzo ważne miejsce - wskazał gość Polskiego Radia 24.

Od prawie dwóch tygodni obowiązuje zakaz tranzytu koleją rosyjskich wyrobów ze stali i żelaza. Po wprowadzeniu tego ograniczenia Rosja oskarżyła Wilno o blokadę obwodu kaliningradzkiego i zapowiedziała działania odwetowe. Gubernator obwodu Anton Alichanow sytuację nazwał "uduszeniem regionu".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj
25:56 kontrapunkt.mp3 Gośćmi Michała Strzałkowskiego byli: Tomasz Gajownik oraz Justyna Gotkowska ("Kontrapunkt"/ PR24) 

 Obwód kaliningradzki i sąsiednie kraj Obwód kaliningradzki i sąsiednie kraj

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Goście: Tomasz Gajownik (UWM), Justyna Gotkowska (OSW)

Data emisji: 5.07.2022

Godzina emisji: 20.33

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także