Kryzys migracyjny. Prof. Grosse: powinniśmy prowadzić politykę niezależną od UE

- W pewnym momencie zacznie się walka o zasoby, czyli migranci, liczący na to, że tu da się żyć, zaczną walczyć z państwem i między sobą, o te niewielkie zasoby pracy w obszarach ich kompetencji - przekonywał w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski komentując politykę migracyjną UE. - Jesteśmy w innej sytuacji niż kraje Europy Zachodniej - powinniśmy prowadzić politykę niezależną od UE - argumentował z kolei prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

2023-09-19, 21:37

Kryzys migracyjny. Prof. Grosse: powinniśmy prowadzić politykę niezależną od UE
Prof. Boćkowski i Grosse wytknęli błędy w polityce migracyjnej. Foto: PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na Lampedusie przebywa obecnie około 2 tys. nielegalnych migrantów z północnej Afryki. Tylko w nocy z poniedziałku na wtorek przybyło z Afryki na prowizorycznych łodziach ponad 300 osób.

Prof. Grosse: powinniśmy prowadzić niezależną od UE politykę

- Angela Merkel tłumaczyła swoją politykę otwartych drzwi potrzebami rynku pracy, wzrostu gospodarczego i względami humanitarnymi, ale musimy pamiętać, że te ostatnie miały tylko uzasadnić te otwarte drzwi, a tak naprawdę chodziło o rynek pracy w Niemczech - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse komenując kryzys migracyjny i sytuację na południu Włoch.

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że traktowanie imigracji z Afryki jako sposobu na naprawę europejskiego rynku pracy było błędem, nie zaspokoiło bowiem potrzeb pracodawców, a "zasadnicza większość migrantów trafiła do szarej strefy, do grup przestępczych, żyje na koszt podatników i jest źródłem zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego". - Jesteśmy w innej sytuacji niż kraje Europy Zachodniej - powinniśmy prowadzić politykę niezależną od UE - dodał.

"Zacznie się walka o zasoby". Prof. Boćkowski o sytuacji migrantów w Europie

Władze Unii Europejskiej popełniły jeszcze jeden błąd - przekonywał w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski. - Nie ma problemu ze ściąganiem ludzi do pracy, tylko my nie mogliśmy im jej zaoferować, bo wytransferowaliśmy większość prostej wytwórczej pracy do Chin - wskazał ekspert.

REKLAMA

Czytaj także w Niezalezna.pl: Niemiecki minister oskarża Polskę o „niepełną solidarność” z Ukrainą. „To już szczyt wszystkiego”

- Nie mamy w Europie pracy, którą ci ludzie przy swojej wiedzy, kompetencjach kulturowych i językowych, mogliby wykonywać. Nawet, jeśli znajdują pracę, to kończą na Uberze, albo jako taksówkarze, a to nie jest pieniądz, jaki pozwoli rozwinąć się i działać - tłumaczył. - W pewnym momencie zacznie się walka o zasoby, czyli migranci, liczący na to, że tu da się żyć, zaczną walczyć z państwem i między sobą, o te niewielkie zasoby pracy w obszarach ich kompetencji - przekonywał prof. Daniel Boćkowski.

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj

Prof. Daniel Boćkowski i prof. Tomasz Grzegorz Grosse o błędach w polityce migracyjnej Unii Europejskiej ("Kontrapunkt"/ PR24) 25:16
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także w I.pl: Nowy spot Prawa i Sprawiedliwości. "Ursula von der Leyen ogłosiła fatalny plan dla Europy"

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk gościem Polskiego Radia:

***

Audycja: "Kontrapunkt"

REKLAMA

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: prof. Tomasz Grosse (europeista UW), prof. Daniel Boćkowski (politolog UwB)

Data emisji: 19.09.2023

Godzina emisji: 20.33

REKLAMA


Polskie Radio 24/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej