"Kiedyś traktowana jako zbrodnia, dziś jako prawo człowieka". Ks. prof. Bortkiewicz o aborcji

- Norymberga rozliczała między innymi niemieckich lekarzy nazistowskich - także z aborcji przeprowadzanych w obozach. To było traktowane jako zbrodnia przeciwko ludzkości. Dziś zaś o aborcji mówi się jako o prawie człowieka - podkreślił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk i specjalista w zakresie teologii moralnej.

2021-06-12, 08:30

"Kiedyś traktowana jako zbrodnia, dziś jako prawo człowieka". Ks. prof. Bortkiewicz o aborcji
W Irlandii aborcja jest legalna z dowolnego powodu do 12. tygodnia ciąży. Foto: shutterstock.com/Kishivan

Przy okazji sporu dotyczącego wyboru rzecznika praw obywatelskich, europoseł Sylwia Spurek stwierdziła, że aborcja to prawo człowieka. Jak zaznaczył prowadzący audycję Robert Tekieli, "chodzi o tak zwane prawa reprodukcyjne, których nie było w roku 1948, kiedy ustanawiano kanon praw człowieka".

Powiązany Artykuł

Fundacja-Proelio 1200.jpg
"Każde życie jest cudem". Mieli zostać abortowani, dziś opowiadają swoje historie

- Czy dialog z lewicą jest możliwy, skoro oni używają dziś zupełnie innych pojęć, zupełnie innego języka? - pytał dziennikarz. 

- Jestem bardzo sceptyczny wobec takiego dialogu. Aby móc stosować dialog, trzeba mieć przynajmniej kilka pojęć, kilka słów rozumianych wspólnie - w tym samym kodzie kulturowym. Takim pojęciem są na pewno prawa człowieka, osoby ludzkiej - stwierdził ks. prof. Paweł Bortkiewicz. 


Posłuchaj

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz o zmianie rozumienia ważnych dla cywilizacji pojęć (Wojna cywilizacji) 22:09
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Zaznaczył, iż "problemem jest właśnie to, że te pojęcia są dziś traktowane w kategoriach swoistego pozytywizmu prawnego, a w zasadzie - dyktatu pozytywizmu prawnego".

- Chodzi o to, że ustala się pojęcia w sposób zupełnie arbitralny, myląc roszczenia z prawami. Bo tak zwane prawa reprodukcyjne nie mają nic wspólnego z prawami człowieka. Bardzo ważnym jest to przypomnienie 1948 roku, a więc Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Ona powstała w jakimś sensie po Norymberdze, po roku 1947. I to jest ważny szczegół - powiedział gość PR24. 

- Bo Norymberga rozliczała między innymi niemieckich lekarzy nazistowskich. Rozliczała także z aborcji przeprowadzanych w obozach. To było traktowane jako zbrodnia przeciwko ludzkości. A więc mamy tu przeskok od zbrodni do prawa. Jest to przeskok tak horrendalny, że trudno jest tu mówić o jakiejś możliwości dialogu. Możemy mówić o debacie, dyskusji, ale nie nadużywałbym w tym przypadku słowa dialog. Obawiam się, nie ma szansy porozumienia - dodał ks. Paweł Bortkiewicz. 

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Audycja: "Wojna cywilizacji"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: ks. prof. Paweł Bortkiewicz (etyk) 

Data emisji: 12.06.2021

REKLAMA

Godzina: 7.35

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej