"Matka i ojciec" zamiast "rodzice" w paszportach. Teluk: Polska jest ewenementem
- Miejmy nadzieję, że tworząc koalicję z konserwatywnymi ugrupowaniami UE, Polska będzie opierała się tej rewolucji - powiedział w Polskim Radiu 24 filozof Tomasz Teluk w komentarzu do krajowych zmian w prawie paszportowym. Filozof ocenił też zmiany w ustawie o prawie oświatowym, jakie Sejm przyjął w minionym tygodniu.
2022-01-15, 08:46
Sejm debatował w środę nad nowelizacją ustawy paszportowej. W głosowaniu przepadły cztery zmiany zaproponowane przez Lewicę - ta chciała m.in., by używane w ustawie sformułowanie "matka i ojciec" zastąpić słowem "rodzice".
- Polska jest ewenementem - stwierdził w Polskim Radiu 24 filozof Tomasz Teluk. - Miejmy nadzieję, że - tworząc koalicję z konserwatywnymi ugrupowaniami UE (...) - będzie opierała się tej rewolucji - ocenił.
Zmiany w oświacie
Gość "Wojny cywilizacji" skomentował także w rozmowie z Robertem Tekielim zmiany w prawie oświatowym, którymi w czwartek zajmował się Sejm. Proponowane nowelizacje wzmacniają rolę kuratorów oświaty. Nowelę poparli posłowie PiS, Porozumienia i dwóch posłów Kukiz'15. Przeciwko opowiedziały się: KO, Lewica, Koalicja Polska - PSL, Polska 2050 oraz Konfederacja.
Uchwalone w czwartek przepisy określają m.in. zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach. W myśl nowych przepisów, dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek - nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje - uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia.
REKLAMA
"Władze mają dużą rolę do odegrania"
- Władze państwowe, MEiN mają dużą rolę do odegrania. Z tej perspektywy, wydaje mi się, powinni zająć się reformą ZNP, bo to organizacja, której struktury sięgają czasów komunistycznych, o tym samym myśleniu, która współpracuje z organizacjami promującymi mniejszości seksualne, wpuszcza je do szkół, która działa politycznie, współpracując z partiami opozycyjnymi, a więc prowadzi działalność, do której nie została powołana. Wydaje mi się, że wiele jest jeszcze do zrobienia w tym zakresie - ocenił Tomasz Teluk.
Zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmiany budzą kontrowersje. Opozycja wielokrotnie przestrzegała, że dla szkół oznaczają one upolitycznienie i powrót cenzury. Minister edukacji Przemysław Czarnek przekonywał z kolei, że nowela ma zapewnić transparentność w kwestii tego, co będą prezentować w szkołach organizacje pozarządowe.
Posłuchaj
W rozmowie więcej o obecnym stanie cywilizacji. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
Czytaj także:
- "Utrzymanie spójnego podejścia jest uzasadnione". Brytyjski Sąd Najwyższy przeciwko paszportom neutralnym płciowo
- Wychowanie seksualne dzieci na Węgrzech. Orban reaguje na słowa komisarza UE
- Bułgaria: rząd musi wydać dowód tożsamości dziecku "małżeństwa" dwóch kobiet. Zaskakujący wyrok TSUE
***
Audycja: "Wojna cywilizacji"
REKLAMA
Prowadzący: Robert Tekieli
Gość: Tomasz Teluk (filozof)
Data emisji: 15.01.2022
Godzina emisji: 7.36
REKLAMA
Polskie Radio 24, PAP/ mbl
Polecane
REKLAMA