X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wyrok medialny zapadał jeszcze przed wyrokiem sądu". Historyk o pokazowych procesach w PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 08:29
- Proces polityczny, w aspekcie pokazowym, jest niesprawiedliwy (...) Nie chodziło o to, aby udowodnić winę, czy znaleźć  dowody, tylko o to, aby tak okroić tzw. "dowody" i definicję "winy" aby pasowała do tego, co wymyślili decydenci polityczni - powiedział  w audycji "PRL - Historia prawdziwa" na antenie Polskiego Radia 24 dr Patryk Pleskot, historyk.
Audio
  • Doktor Patryk Pleskot o pokazowych procesach politycznych w czasach PRL ("PRL - historia prawdziwa" / PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Grzegorz Rogiński

Dr Patryk Pleskot zauważył, że pierwszym skojarzeniem tych przewodów sądowych to  procesy z lat 40. i 50., czyli z czasów, w którym likwidowano podziemie zbrojne, pozbywano się opozycji politycznej i wewnętrznej w ramach partii komunistycznej. Jednakże patrząc na kolejne lata, widzi, że zjawisko nie zanikło.

solidarność free solidarnosc free flaga shutt 1200 .jpg
Nowela ustawy o opozycji antykomunistycznej. Opozycjoniści z czasów PRL o tym, jak jeszcze należy pomóc represjonowanym

- Jak popatrzymy sobie na procesy wytaczane opozycjonistom solidarnościowym to też dostrzeżemy elementy wspólne - pewną mechanikę działania, która pozostaje wspólna z tym, co działo się w latach stalinowskich lub przed stalinowskich - tłumaczył dr Patryk Pleskot.

Zaznacza, że inna jest skala represji i ogólnego terroru państwowego.

Jak działa przemoc państwa totalitarnego?

Gość PR24 zaznaczył, że przede wszystkim, pokazowy proces polityczny nie służył temu, aby ukarać winnych. Jak wytłumaczył, celem takiego było ukaranie osób wskazanych przez bieżący interes polityczno-państwowy.

- W tym znaczeniu, proces polityczny, w aspekcie pokazowym, jest niesprawiedliwy (...) Nie chodziło o to, aby udowodnić winę, czy znaleźć dowody, tylko o to, aby tak okroić tzw. "dowody" i definicję "winy" aby pasowała do tego, co wymyślili decydenci polityczni - powiedział

Rola mediów

Jak wytłumaczył historyk, formalnie odbywał się proces, w którym sąd skazywał takiego więźnia. Jednakże sędziowie, prokuratorzy, oskarżyciele, czy adwokaci, a także większość świadków pełniła funkcję "figurantów". Ważną rolę odgrywały media, które prowadziły nagonkę medialną. Relacjonowały one wydarzenie na bieżąco.

Czytaj także:

- Często w mediach ten wyrok był już wydany, tzn. osoby, które są przedstawione w procesie, są uznawane za winnych. Ten wyrok medialny zapadał już wcześniej niż formalnie wyrok sądu - opowiedział  dr Patryk Pleskot.

Jedną z najważniejszych postaci skazanych w pokazowym procesie politycznym był rotmistrz Witold Pilecki.


Posłuchaj
22:16 PR24_mp3 2021_05_09-07-35-24.mp3 Doktor Patryk Pleskot o pokazowych procesach politycznych w czasach PRL ("PRL - historia prawdziwa" / PR24)

 

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: dr Patryk Pleskot, historyk
Data emisji: 09.05.2021
Godzina emisji: 07.35

bf

Czytaj także

Obchody Millenium Chrztu Polski na Jasnej Górze

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 05:45
3 maja 1966 roku na Jasnej Górze w Częstochowie odbyły się uroczyste obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Było to starcie Kościoła katolickiego ze zwalczającym go aparatem państwowym PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejmujące zdjęcia świadka tragedii. CBA przypomni historię wsi spalonej przez MO

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 17:03
Specjalna plenerowa wystawa, przygotowana przez CBA, przypomni tragiczną historię mieszkańców Wąwolnicy - wsi, spalonej przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. Wystawa wykorzystuje zdjęcia amerykańskiego fotografa John’a Vachon’a, a jej oficjalnym promotorem jest Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń