more_horiz

Kształtowanie sumień w PRL. Dudkiewicz o prześladowaniach prymasa Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 09:05
Prymas Polski, ksiądz kardynał Stefan Wyszyński był więziony przez komunistyczne władze PRL latach 1953-1956. Był to okres, w którym komuniści myśleli, że złamią ducha Polaków i wykorzenią z nich wiarę katolicką. Jednak - jak twierdzi w Polskim Radiu 24 publicysta Rafał Dudkiewicz - tak naprawdę właśnie ta decyzja o aresztowaniu prymasa przekreśliła jakiekolwiek nadzieje na skuteczne pokonanie religii w Polsce.
Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński był więziony przez komunistów w latach 1953-1956
Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński był więziony przez komunistów w latach 1953-1956Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe / autor: Stanisław Porębski

Ideologia komunistyczna w swych założeniach była ateistyczna i antychrześcijańska. W Polskim Radiu 24 Rafał Dudkiewicz - powołując się na wypowiedzi komunistów - stwierdził, że dla komunistów sam komunizm pełnił funkcję religii. Wyznawali go niczym chrześcijanie swoją wiarę.

Od samego początku władze komunistyczne próbowały na różne sposoby niszczyć Kościół. Choć w pierwszych latach po II wojnie światowej wykonywali pewne gesty przyjaźni wobec duchownych, już wówczas była to gra mająca służyć nie tyle zwalczeniu ile "przejęciu" Kościoła, przeciągnięciu go na swoją stronę. Kiedy to się nie udało, Kościół zaczęto zwalczać, aż do aresztowania prymasa Stefana Wyszyńskiego w 1953 roku.

- O ile do momentu aresztowania prymasa komunistom mogło się udać - gdyby prowadzili dalej miękką grę - mogło by się udać rozmiękczyć wiarę Polaków, w jakiś sposób "przekabacić", przeciągnąć ich na swoją stronę różnymi sposobami. Być może by tak było, to są domniemania. 1953 rok, aresztowanie prymasa i trzymanie go ponad trzy lata w odosobnieniu sprawiło, że on wychodzi umocniony, z wielkim autorytetem także rangi politycznej i komuniści od tej pory za każdym razem się z nim liczą i rozmawiają w każdych kwestiach - wyjaśnił Rafał Dudkiewicz.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:58 PR24 2023_01_08-07-35-57_Dudkiewicz.mp3 Rafał Dudkiewicz o prześladowaniach prymasa Stefana Wyszyńskiego i kształtowaniu sumień przez komunistów w PRL ("PRL - historia prawdziwa" / PR24)

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Rafał Dudkiewicz (publicysta)
Data emisji: 08.01.2023
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także