X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mjr Ireneusz Hurynowicz: dlaczego walczyłem? Ojciec był ochotnikiem 1920 r.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 12:30
- To była potrzeba chwili. Mój ojciec był ochotnikiem w wojnie polsko-bolszewickiej. Wychowałem się w rodzinie patriotycznej, w duchu katolickim. Byliśmy bardzo zżytą rodziną - tłumaczył powody wstąpienia do konspiracji mjr Ireneusz Hurynowicz "Góra" podczas audycji "Powroty z niepamięci".
Audio
  • "Powroty z niepamięci"/Polskie Radio 24 Gość: mjr Ireneusz Hurynowicz

Wojna zaskoczyła jego rodzinę w Wilnie. Najpierw samoloty niemieckie zrzuciły bomby na Wileńszczyznę, a 17 września '43 do stolicy ówczesnego terytorium wkroczyły wojska sowieckie.

żołnierze wyklęci 1200.jpg
Płk Kazimierz Paulo "Skała", ostatni ze sztabu "Ognia"

Nastoletni bohater

Gościem Tadeusza Płużańskiego był mjr Ireneusz Hurynowicz ps. "Góra", który miał 17 lat, gdy w 1943 roku wstąpił do antyniemieckiej organizacji konspiracyjnej. Podczas rozmowy opowiedział m.in. o tym, jak tam trafił.

- Pracowałem na poczcie, rozwoziłem telegrafy. Konspiracja dowiedziała się o mnie i stwierdziła, że mogę się przydać. Zostałem zaprzysiężony. Było nas 6-7 i złożyliśmy przysięgę - mówił.

- Trafiliśmy do szkoły dla młodszych dowódców wojskowych, którą ukończyliśmy na zasadach kompletów. Wykładowcami byli oficerowie i podoficerowie przedwojnego Wojska Polskiego. Teoria skrócona do minimum, najważniejsze były walka w mieście i lesie - wspominał major.

- Nauka korzystania z broni, taktyka, topografia - to było najważniejsze. Na wiosnę '44 skończyliśmy część teoretyczną i poszliśmy w las. Trafiliśmy do VI Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, do IV kampanii szkolnej. Naszym dowódcą był porucznik Stefanowicz "Strach" - opowiadał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, aby dowiedzieć się jak potoczyły się dalsze losy bohatera tej audycji.

kstar

***

Audycja: "Powroty z niepamięci"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: mjr Ireneusz Hurynowicz ps. "Góra" (żołnierz VI Wileńskiej Brygady Armii Krajowej)

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 00:30

Czytaj także

Ppłk Mieczysław Orzełek: nie godziliśmy się z sowiecką okupacją

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 07:02
- Stanisław Sojczyński "Warszyc" był bohaterem. Walczył w kampanii wrześniowej z dwoma okupantami. Był też dobrym, prawym człowiekiem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ppłk Mieczysław Orzełek, prezes Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mjr Zygmunt Boczkowski: do UB brali bandytów i złodziei

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 22:00
- W 1944 r. niektórzy myśleli, że uwalniamy się od Niemców i wchodzi wyzwoliciel ze Wschodu. Były jednak osoby, które mówiły "nie cieszcie się" - powiedział w Polskim Radiu 24 Major Zygmunt Boczkowski ps. "Kruk", żołnierz AK i zrzeszenia WIN, powstaniec warszawski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mjr Miron Borejsza: wojsko miałem we krwi

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 22:20
– Urodziłem się w koszarach, a mój ojciec był zawodowym żołnierzem. Wojsko miałem we krwi. Poza tym członkowie mojej rodziny byli również w konspiracji. To wszystko wpłynęło na to, że dołączyłem do ruchu oporu przeciwko zaborcom – powiedział w audycji "Powroty z niepamięci" mjr Miron Borejsza ps. Błysk.  
rozwiń zwiń