Bieg "Tropem Wilczym". Jan Ruman: to przedsięwzięcie rozwija się lawinowo
- Pierwszy bieg odbył się on w lesie, niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego pod Warszawą. Wzięło w nim udział od 20 do 50, niewielka grupa pasjonatów. W ubiegłym roku w 370 ośrodkach, nie tylko w Polsce, pobiegło 75 tys. uczestników - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Ruman.
2021-02-15, 23:20
- Pierwszy bieg odbył się on w lesie, niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego pod Warszawą. Wzięło w nim udział od 20 do 50, niewielka grupa pasjonatów - opisywał początki wydarzenia Jan Ruman. Jak przypomniał prowadzący, za organizację kolejnej edycji była odpowiedzialna już Fundacja Wolność i Demokracja. Wzięło udział wtedy 1500 uczestników.
Powiązany Artykuł
Nowojorski bieg Tropem Wilczym hołdem Polonii dla Żołnierzy Wyklętych
Jak zauważyła Barbara Konarska "Tropem wilczym" jest imprezą międzynarodową od 4. edycji. - Po tym biegu na 1500 osób, mieliśmy ambicje aby chociaż w jednym mieście, w każdym województwie w Polsce, zorganizować jeden bieg - mówiła rzeczniczka wydarzenia.
- To przedsięwzięcie rozwijało się lawinowo w następnych latach, bo w ubiegłym roku w 370 ośrodkach, nie tylko w Polsce, pobiegło 75 tys. uczestników - przypomniał Ruman, a jego rozmówczyni dodała, że "co roku biją rekordy liczby uczestników".
- Lidia Lwow-Eberle. Dr Łabuszewski: jej szlak bojowy jest szlakiem "Łupaszki"
- "Będzie nowocześnie". Dyrektor o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
- "Bronił ludność polską nie tylko przed okupantem niemieckim". 2 listopada rocznica skazania "Łupaszki"
Wspólnota
- Zaproponowano kilku pokoleniom polskiego społeczeństwa możliwość przezywania, uhonorowania tych bohaterów - chwalił ideę imprezy Arkadiusz Gołębiewski. Jak zauważył, w trakcie wydarzenia uczestnicy czują się częścią pewnej wspólnoty, na co prawdopodobnie ma wpływ sportowy charakter eventu.
Powiązany Artykuł
"Panny Wyklęte". Kim były? O co walczyły?
- Polacy lubią biegać, lubią być aktywni. Co ważne, możemy biec z portretami naszych bohaterów na koszulkach - przypomniał prowadzący. - W ubiegłym roku biegłem w koszulce z rotmistrzem Pileckim - dodał publicysta.
Jak poinformowała Konarska, organizatorzy w tym roku przygotowali nową grafikę - portret Lidia Lwow-Eberle. Podczas najbliższej edycji będą dostępne także maseczki ochronne.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
***
Audycja: "Towarzystwo niepokornych"
Prowadzący: Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki
Gość: Barbara Konarska, rzecznik prasowy biegu "Tropem Wilczym"
Data emisji: 15.02.2021
Godzina: 22.06
REKLAMA
jbt/pr24
Polecane
REKLAMA