"Autor wcale nie stara się ich wybielić". Gociek o obrazie Niemców w opowieści Haralda Jähnera
- Biorąc pod uwagę, że autorem jest Niemiec, to ta książka nie jest jakoś specjalnie wybielająca - powiedział w audycji "Posłowie" na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek recenzując opowieść "Czas wilka. Powojenne losy Niemców" autorstwa Haralda Jähnera. - Jednocześnie jest wolna od ceremonialnego bicia się w pierś - dodał Łukasz Orbitowski.
2021-10-28, 12:55
Co działo się po tym, jak Niemcy przegrali wojnę? Harald Jähner w książce "Czas wilka. Powojenne losy Niemców" ukazuje Niemców w całej ich różnorodności: pisarza Alfreda Döblina, który w swej twórczości próbował kreować nowych, nieobarczonych przeszłością obywateli, Beate Uhse – twórczynię pierwszego sex-shopu na świecie, bezimiennych handlarzy z lucky strike’ami w kieszeniach i stylowe gospodynie domowe.
- Jest ona ciekawa - stwierdził Piotr Gociek. - Biorąc pod uwagę, że autorem jest Niemiec, to ta książka nie jest jakoś specjalnie wybielająca - dodał.
Posłuchaj
- Jednocześnie jest wolna od ceremonialnego bicia się w pierś, co z pewnością temu dziełu by zaszkodziło - oznajmił Łukasz Orbitowski.
Według Orbitowskiego ta książka jest przykładem rzadko spotykanym, z której można się czegoś dowiedzieć.
REKLAMA
- W czasach, kiedy literatura, również ta reportażowa, biegnie za sensacją, książki uczciwie, czy też w miarę uczciwie opracowujące dany wycinek czasu, dane miejsce w określonym okresie historycznym są na wagę złota. To jest właśnie taka cegiełka, z której zaczerpnąłem mnóstwo ciekawych informacji - powiedział.
Powiązany Artykuł
![Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek 1200 audycja Posłowie.jpg](http://static.prsa.pl/images/356d5975-651f-4d2b-8fc4-cfc3df16f8ae.jpg)
Cierpienie w literaturze. Gociek i Orbitowski o "Raporcie Brodiego" i "Trylogii kopenhaskiej"
Podobnego zdania jest Piotr Gociek. W jego opinii coraz częściej zaczynamy przyzwyczajać się, że reportaż jest skrajnie sensacyjny albo jest skrajnie subiektywny.
- Tutaj tego nie mamy. To jest raczej w takim starym, dobrym stylu opowieść. To znaczy, owszem, mamy tutaj sięgnięcie do świadectw jednostkowych, ale jednocześnie to nie jest takie bez namysłu postawienie mikrofonu przed świadkami po to, żeby oni swój subiektywny punkt widzenia przedstawiali. Tu jednak jest bardzo duża, ciężka robota solidnego reportera, który zajrzał do źródeł, popatrzył w statystyki, przewertować roczniki gazet i uzupełnił to także tymi osobistymi informacjami - wytłumaczył Piotr Gociek.
- "Tam, gdzie nie pada" Michaela Sowy. Jak śląscy chłopi w poszukiwaniu wolności pokonali ocean
- Od Śródziemia po Aleksandrię. Literackie światy Marii Skibniewskiej
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Posłowie"
Prowadził: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski
REKLAMA
Data emisji: 21.10.2021
Godzina emisji: 22.06
bf
Polecane
REKLAMA