more_horiz

"Zaułek koszmarów". Orbitowski: poruszająca historia o wzlocie i upadku człowieka

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 23:15
- Była we mnie obawa, że Gresham, ze względu na "dzikość" swojego pisarstwa i absolutny brak hamulców (...) otworzy drzwi do czarów i wtedy byłoby po książce. Na szczęście tak nie zrobił, dając nam w zamian poruszającą historię wzlotu i upadku człowieka, który marzył o tym, żeby mieć pieniądze, sławę i lekko sobie żyć - mówił Łukasz Orbitowski. 
Zaułek koszmarów Williama Lindsaya Greshama
"Zaułek koszmarów" Williama Lindsay’a GreshamaFoto: Materiał promocyjny

"Zaułek koszmarów" - fascynująco mroczne arcydzieło literatury kryminalnej XX wieku autorstwa Williama Lindsay’a Greshama. Powieść o życiu w obwoźnym jarmarku osobliwości, spirytyzmie i bezwzględnym kanciarzu gotowym na wszystko. Po raz pierwszy zekranizowano ją w 1947 roku. W 2021 roku Guillermo del Toro, podjął się drugiej adaptacji filmowej - możemy przeczytać na stronie wydawnictwa.

- W mojej opinii "Zaułek koszmarów" przynależy do nurtu tzw. powieści ezoterycznej. (...) Te najczęściej łączy nuda i bełkot - zauważył Łukasz Orbitowski. Według niego bywają one często trudne w lekturze.

Z kolei w ocenie Piotra Goćka, warstwa ezoteryczna jest tu bardzo pretekstowa. - Owszem, wydawnictwo dokłada komplet kart tarota do "Zaułku koszmarów", mamy rozdziały zatytułowane jak poszczególne karty. Można by analizować jaki jest związek pomiędzy sensem poszczególnych figur i rozdziałami. Jednak mam wrażenie, że gdyby tej warstwy ezoterycznej nie było (a tu nie ma żadnych wątków czysto fantastycznych), gdyby tego kostium tarotowego nie było,  w niczym by to nie szkodziło tej książce. Ona jest po prostu bardzo dobrze napisana - ocenił. 

Jak dodał, "zadaje się, że jest to jedyna książka, która zostaje po Williamie Lindsayu Greshamie".     

- Książka ocieka jakąś niesamowitością, pukając do bram magii. Mamy wspaniały cyrk na początku, mamy parę oszustów i ich sztuczki, jest próba wywołania ducha - wyliczał elementy magiczne Orbitowski. 

Posłuchaj
22:26 PR24_mp3 2022_02_09-22-07-04.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Oribtowski o książce "Zaułek koszmarów" ("Posłowie") 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Posłowie"

Prowadził: Piotr Gociek

GośćŁukasz Orbitowski

Data emisji: 09.02.2022

Godz. emisji: 22.07

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem