more_horiz

"Tutaj słowo jest wszystkim". Gociek o książce Veroniki Mabardi

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 00:00
- Ta książka jest przykładem introspekcyjnej, baśniowej, poetyckiej literatury opartej na słowach. Tutaj słowo jest wszystkim - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Okładka książki
Okładka książki Foto: ksiegarnia.pwn.pl

"Pewnego dnia zbiorę wszystkie słowa i wejdę do lasu" jest pierwszą powieścią belgijskiej pisarki Veroniki Mabardi. Jest to poetycka historia dziewczynki, która po śmierci matki przestaje mówić i zostaje wysłana do kobiety mieszkającej blisko lasu na czas "powrotu do świata". Las odgrywa ważną rolę w dojrzewaniu bohaterki i w wejściu w dorosłość na jej własnych zasadach. Veronika Mabardi snuje opowieść o znaczeniu słów, o dzieciństwie, o relacjach międzyludzkich i o subtelnych związkach człowieka z przyrodą. I to właśnie ta powieść była przedmiotem rozmów Piotra Goćka i Łukasza Orbitowskiego

"Tutaj słowo jest wszystkim"

- Ta książka jest przykładem introspekcyjnej, baśniowej, poetyckiej literatury opartej na słowach. Tutaj słowo jest wszystkim. Tak więc jeżeli szukamy podróży poprzez zdania, poprzez piękne obrazy, poprzez ciekawe związki frazeologiczne itp. to niewątpliwie Veronika Mabardi powinna znaleźć się na półce takich czytelników - stwierdził Piotr Gociek. 

- Ale czy na mojej? - pytał. - No może niekoniecznie. Z tego względu, że już po tych trzech czy czterech latach rozmów z tobą i tych wszystkich lekturach, które przeczytałem zaczynam dorastać do tej odwagi, aby powiedzieć, że coś nie jest dla mnie, że czegoś nie rozumiem i że coś mi przeleciał koło głowy, a nie w nią trafiło i tak właśnie jest z tą książką - dodał. 

Z kolei Łukasz Orbitowski powiedział, że ten tytuł jest wspaniały, brzmi jak wiersz sam w sobie. - Zawsze, kiedy czytam tego rodzaju propozycje (...) zastanawiam się nad tym na ile zawodowcy, czyli ludzie, którzy po pierwsze bardzo dużo czytają w trochę inny sposób niż typowy pożeracz bestsellerów w wakacje, a z drugiej strony człowiek, który pała się piórem patrzy na pewne rzeczy - powiedział.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:21 PR24_AAC 2022_07_20-22-06-53.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o książce belgijskiej pisarki Veroniki Mabardi (Posłowie/Polskie Radio 24)

***

Audycja"Posłowie"

Prowadzili: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 20.07.2022

Godzina emisji: 22.06

nj

Zobacz także

Zobacz także