more_horiz

Książka "Dom dla Doma", czyli świat z psiej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 13:00
- Opowiadanie świata z psiej perspektywy sprawia, że możemy z niego wyjąć rozmaite elementy. Pies patrzy na swoich państwa oraz ludzi pojawiających się w ich życiu trochę tak, jak kosmita patrzyłby na ziemian - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek, który wraz z Łukaszem Orbitowskim przedstawił książkę Wiktorii Ameliny "Dom dla Doma".
Okładka książki Dom dla Doma
Okładka książki "Dom dla Doma"Foto: mat. prasowe

Na antenie Polskiego Radia 24 o książce Wiktorii Ameliny "Dom dla Doma" (Wydawnictwo Warstwy) oraz w dalszej części audycji o antologii greckich opowiadań kryminalnych "Fonos" (Wydawnictwo Książkowe Klimaty) opowiedzieli Piotr Gociek i  Łukasz Orbitowski.

Łukasz Orbitowski przyznał, że powieść "ukraińskiej, młodej pisarki Wiktorii Ameliny została opatrzona dziwnym, ale prędko rozjaśnionym tytułem »Dom dla Doma«". Jak kontynuował Piotr Gociek, "Doma to piesek, z którego punktu widzenia poznajemy całą historię". Następnie prowadzący audycję "Posłowie" jednoznacznie podkreślili, że mimo iż są "kociarzami", absolutnie nie należą do "antypsiarzy". 

Świat z psiej perspektywy

- Mam nadzieję, że moje koty nie mają tego typu życia wewnętrznego jak Doma [...]. Książka pokazuje historię ukraińskiej rodziny zamieszkałej we Lwowie, którą opowiada rzeczony Doma, czyli pudel - piesek - doprecyzował Łukasz Orbitowski.

Jak mówił, "rodzina dzieli się na kilka pokoleń". - Mamy seniorkę roku funkcjonującą jako duża Ba i ona jest taką statyczną figurą zasiadającą w centrum jednego z dwóch pokoi, bo to mieszkanie jest małe, jest pewien dziwny pułkownik, i to wszystko poznajemy dzięki psu, którego perspektywa jest bardzo dobrze zrobiona - zaznaczył.

- Wiktoria Amelina stara się nam pokazać świat ludzi poprzez zapachy, wykorzystując prostą wiedzę, że u psa węch jest dominującym zmysłem. Druga, chyba ważniejsza kwestia dotyczy tego, że cała rodzina nie ma świadomości, że pies jest tak dobrym obserwatorem i ma tak bystrą i głęboką duszę, przez co traktują go jako zwykłe, nierozumne zwierzę - mówił Łukasz Orbitowski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Posłuchaj
23:14 piotr i łukasz.mp3 Audycję "Posłowie" poprowadzili Piotr Gociek wraz z Łukaszem Orbitowskim 

Czytaj więcej:

***

AudycjaPosłowie

Prowadzili: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 3.08.2022

Godzina emisji: 22.06

nt

Zobacz także

Zobacz także