X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Między nami kobietami. "Wilczyce z dzikich pól. Kresowe Polki z temperamentem"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 00:10
- Zbierając materiały do mojej książki odkryłam wiele barwnych ciekawostek. Często nie mamy pojęcia jak fantastyczne rzeczy działy się w I Rzeczpospolitej i jak fantastyczne były tam kobiety - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Puchalska, autorka książki "Wilczyce z dzikich pól. Kresowe Polki z temperamentem".
Audio
Fragment okładki książki Wilczyce z dzikich pól  Joanny Puchalskiej
​Fragment okładki książki "Wilczyce z dzikich pól" Joanny Puchalskiej Foto: Wydawnictwo Fronda / mat prasowe

- W czasie moich poszukiwań dziennikarskich ciekawych tematów do artykułów, natknęłam się na historię zupełnie fantastyczną, która dotyczyła Zofii Korabczewskiej z Różyńskich secundo voto Chodkiewiczowa. Od razu nasunęło mi się skojarzenie z westernem "Królowa Dzikiego Zachodu". Potrafiła ona wyruszyć na czele 6 tys. żołnierzy zaprawionych w boju - mówiła autorka.

- Zbierając materiały do tej książki odkryłam wiele barwnych ciekawostek. Często nie mamy pojęcia jak fantastyczne rzeczy działy się w I Rzeczpospolitej - przyznała.

Wycinka lasu

- Zofia Chodkiewiczowa potrafiła przejść z tym oddziałem kilkadziesiąt kilometrów, aby zemścić się z tym oddziałem na sąsiadce, która zaszła jej za skórę i dodatkowo jeszcze zajęła jej zamek. Czy któraś z Polek robiła takie rzeczy na taką skalę? Była także informacja, że miała komuś wyciąć 100 tys. drzew w lesie, ponieważ las został bezprawnie zajęty - podkreśliła.

- Była kobietą niezwykle przedsiębiorczą. Jej pierwszy mąż, który był typowym zabijaką, zginął na wojnie. Zostawił młodą żonę z wielkim majątkiem obłożonym długami. Sąsiedzi pomyśleli, że będzie okazja, aby wyrwać z tego majątku coś dla siebie, ale srodze się zawiedli - dodała.

Uciekali do niej chłopi z najdalszym majątków, kiedy tylko usłyszeli, że zakłada nową wieś. Byli oni przyciągnięci dobrymi warunkami i nie byli nadmiernie obciążeni pańszczyzną - opowiadała Joanna Puchalska.

***

Więcej w nagraniu.

Rozmawiała Anna Popek.

Polskie Radio 24/pkr

--------------------------

Data emisji: 11.12.2019

Godzina emisji: 23.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świąteczna akcja "Paczka na Kresy". Wolontariusze odwiedzą 1200 domów

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 13:48
1200 świątecznych paczek za tydzień trafi do domów Polaków na Litwie i Białorusi. Po raz kolejny Fundacja "Kresy w Potrzebie - Polacy Polakom" i Polska Fundacja Narodowa zorganizowały akcję "Paczka na Kresy".
rozwiń zwiń