"Biały tygrys". Piotr Gociek: ten film mówi nam, że bogaci nie są tacy jak my
- Podstawowe przesłanie jest takie, że bogaci są innym rodzajem ludzi. Nie myślą tak jak my, inaczej się też zachowują. Ta myśl leży u podstaw historii opowiedzianej w filmie "Biały tygrys" - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek.
2021-02-05, 09:01
Posłuchaj
Reżyser Ramin Bahrani, twórca takich filmów jak "Bez względu na cenę" i "451 Fahrenheita", zabiera nas tym razem w podróż do Indii, ukazując tamtejszy podział społeczny oraz marzenia niższej klasy, by za wszelką cenę wyrwać się ze slumsów. Ekranizacja powieści Aravinda Adiga opisuje życie wieśniaka, który zaliczył drogę od pucybuta do milionera, tyle że nie w amerykańskim stylu.
Powiązany Artykuł
"Odwraca schemat". Łukasz Adamski o filmie "Twoja kobieta"
Piotr Gociek zwrócił uwagę na empatię, która przebija z filmu. - Sympatyzujemy z głównym bohaterem i świetnie rozumiemy jego rozterki. Nie tylko zastanawia się nad relacjami biedni-bogaci, ale nad całym dziedzictwem kulturowym Indii, dziedzictwem kolonializmu - tłumaczył publicysta.
Film "Biały tygrys" nie przypomina jednak historii z produkcji "Slumdog. Milioner z ulicy" Danny’ego Boyle'a. Jest o wiele brutalniejsza, a sam bohater już na wstępie jako narrator mówi nam, że istnieje teleturniej, który może go wyrwać z tego świata. Bliżej mu do koreańskiego "Parasite". - Istnieje wiele filmów, które dotykają wątków klasowych. Jest cała rewolucja w kinie, która o tym mówi. "Biały tygrys" jest zanurzony w kulturze indyjskiej, ale mówi też o uniwersalnym problemie. Stawia tezę, że zło przychodzi z zewnątrz, że jesteśmy produktem zła, które nas otacza - mówił natomiast krytyk filmowy Łukasz Adamski. Jego zdaniem film broni się dzięki ironii i sarkazmowi.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu. Piotr Gociek i Łukasz Adamski zrecenzowali również filmy "Palmer" i "Irresistible".
REKLAMA
Audycja: "Nakręceni - magazyn premier filmowych"
Prowadzący: Piotr Gociek i Łukasz Adamski
Data emisji: 2.04.2021
Godzina: 22.05
REKLAMA
Polecane
REKLAMA