more_horiz

"Dawno nie widziałem tak dobrej satyry". Łukasz Adamski o filmie "Boscy"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 11:59
Widzimy naprawdę głęboką, wielowymiarową satyrę. Satyrę, która nie oszczędza nikogo. To jest siła "Boskich". To jest film, który uderza w wielkich kapitalistów, celebrytów, art-hausowych reżyserów napuszonych własnym ego, ale również uderza w tych aktorów, którzy mają poczucie wyższości, bo oni nie są celebrytami, a chcieliby nimi być - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski, komentując film "Boscy".
Kadr z filmu Boscy
Kadr z filmu "Boscy"Foto: printscreen/YouTube.com/KinoSwiatPL

Audycja "Nakręceni - magazyn premier filmowych" kolejny raz rozpoczęła się od dyskusji na temat spraw filmowych kontekstów trwającej wojny na Ukrainie, także w związku z trwającym festiwalem w Cannes. W tym roku rosyjscy twórcy zostali w większości wykluczeni z udziału w festiwalu, jednak zrobiono pewien wyjątek, w związku z tym, że nie wszyscy rosyjscy twócy filmowi popierają reżim Władimira Putina.

Jak się okazało, nawet to nie wystarczyło, by uniknąć kontrowersji, gdy Kiriłł Sieriebriennikow - choć potępia wojnę - stanął w obronie Romana Abramowicza, rosyjskiego oligarchy i bliskiego współpracownika Władimira Putina. Głos w tej sprawie zabrała polska reżyserka Agnieszka Holland, która krytycznie wypowiedziała się o festiwalu w Cannes. Prowadzący Piotr Gociek i Łukasz Adamski nie kryli dumy z polskiej reżyserki, która w tej kwestii ma niemało do powiedzenia, nie tylko jako Polka, ale też jako twórczyni filmu "Obywatel Jones", który opowiada o Wielkim Głodzie - zbrodni Związku Radzieckiego na narodzie ukraińskim.

"Boscy" - satyra na wszystko

W audycji nie zabrakło naturalnie także miejsca na recenzję dwóch filmów. Pierwszym z nich byli "Boscy" - obraz reżyserowany przez duet Gastón Duprat i Mariano Cohn z Antonio Banderasem, Penélope Cruz i Oscarem Martínezem w rolach głównych. Jest to komedia, która jest satyrą m.in. na... przemysł filmowy.

- Widzimy naprawdę głęboką, wielowymiarową satyrę. Satyrę, która nie oszczędza nikogo. To jest siła "Boskich". To jest film, który uderza w oligarchów, wielkich kapitalistów, bogaczy, celebrytów, w art-hausowych reżyserów napuszonych własnym ego, ale również uderza w tych aktorów, którzy mają poczucie wyższości, bo oni nie są celebrytami, a chcieliby nimi być, ale nikt nie chce, żeby oni byli tymi celebrytami. Dawno nie widziałem tak dobrej satyry - mówił Łukasz Adamski.

- "Boscy", to jest przypadek takiego filmu, że i ci, którzy idą przede wszystkim, żeby się pośmiać, i ci, którzy by chcieli, żeby "coś tam jeszcze więcej" było - i jedni, i drudzy - odnoszę wrażenie - będą zadowoleni - mówił Piotr Gociek, który podkreślił, że on sam się obśmiał na tym filmie, bo choć "nie była to komedia bardzo oryginalna", to jednak "z dużym wdziękiem opowiedziana", a także fenomenalnie zagrana.

Czytaj również:

"Punkt wrzenia"

W drugiej części audycji Piotr Gociek i Łukasz Adamski omówili także film "Punkt wrzenia", który jest produkcją HBO i na tej platformie streamingowej można go obejrzeć. Jest to film o tyle ciekawy, że został nakręcony za pomocą jednego ujęcia.

Dzieło przedstawia półtorej godziny funkcjonowania dobrej i drogiej restauracji w gorącym przedświątecznym okresie z punktu widzenia szefa tej restauracji. - Jest to film mistrzowski - stwierdził Łukasz Adamski.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Nakręceni - magazyn premier filmowych"
Prowadzą: Piotr GociekŁukasz Adamski
Data emisji: 26.05.2022
Godzina emisji: 22.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także