more_horiz

"Bardzo uduchowiony", "niezwykle potrzebny". Łukasz Adamski i Piotr Gociek o filmie "Notre-Dame płonie"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 14:33
- Jean-Jacques Annaud zrobił takiego bohatera zbiorowego - mamy tutaj strażaków, mamy tutaj polityków, mamy tutaj wiernych - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski o filmie "Notre-Dame płonie". Piotr Gociek, współprowadzący audycję "Nakręceni - magazyn premier filmowych" zgodził się, stwierdzając, że to film bardzo potrzebny.
Kadr ze zwiastuna filmu Notre-Dame płonie
Kadr ze zwiastuna filmu "Notre-Dame płonie"Foto: printscreen / YouTube.com / Kino Helios Polska

"Notre-Dame płonie", to film Jeana-Jacquesa Annauda wg scenariusza Jeana-Jacquesa Annauda i Thomasa Bidegaina. Film opowiada o wydarzeniach z 2019 roku, kiedy wybuchł dramatyczny pożar katedry Notre Dame w Paryżu.

Reżyser tego filmu znany jest z takich dzieł, jak "Walka o ogień", ale też "Siedem lat w Tybecie" czy "Imię Róży". O tym filmie, przede wszystkim, rozmawiali w najnowszym odcinku "Nakręconych" w PR24 Piotr Gociek i Łukasz Adamski.

"Film bardzo uduchowiony"

Łukasz Adamski stwierdził, że film ten był dla niego bardzo zaskakujący przede wszystkim przez to, jak bardzo jest uduchowiony, podczas gdy jemu Annaud kojarzył się przede wszystkim z bardzo antyklerykalnym "Imieniem Róży".

Piotr Gociek zgodził się z twierdzeniem Adamskiego, że "Notre-Dame płonie" jest filmem bardzo uduchowniony. - To film bardzo zaskakujący, to jest film bardzo, bardzo potrzebny, który mnie przypominał te najlepsze dokonania kina amerykańskiego po zamachu na World Trade Center - mówił Piotr Gociek.

- Ale równocześnie w filmie o Notre Dame nie mamy jednego bohatera (...), natomiast Jean-Jacques Annaud zrobił takiego bohatera zbiorowego - mamy tutaj strażaków, mamy tutaj polityków, mamy tutaj wiernych. Ja byłem zaskoczony, jak Jean-Jacques Annaud, który już jest panem pod osiemdziesiątkę, który nakręcił z jednej strony tradycyjny, katastroficzny film, jakie kręcili Amerykanie w latach 70-80, ale jednocześnie on to bardzo pięknie pomieszał z nagraniami z telefonów komórkowych - mówił Adamski.

W audycji rozmawiano także o filmie "Prawda i kłamstwa: Ostatni gangster" wyprodukowanym przez Disney+ oraz o serialu "Rap Sh!t" w produkcji HBO.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:41 PR24_mp3 2022_08_18-22-06-28_Nakręceni.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Adamski o filmie "Notre-Dame płonie" oraz innych produkcjach ("Nakręceni - magazyn premier filmowych" / PR24)

* * *

Audycja: "Nakręceni - magazyn premier filmowych"
Prowadzą: Piotr GociekŁukasz Adamski
Data emisji: 18.08.2022
Godzina emisji: 22.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także