X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Aria czy barbaria". Rola emocji w sztuce współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 21:55
- Dziś uważa się, że człowiek powinien kierować się tylko emocjami, we wszystkich aspektach życia. Trzeba pamiętać że w tak ujmowanej rzeczywistości, gdzie emocje są dobrem najwyższym, gubimy porządek środka, racjonalności, zdrowego rozsądku - mówił w Polskim Radiu 24, dr Janusz Janowski (Związek Polskich Artystów Plastyków). W dyskusji o roli emocji w sztuce wzięli również udział Krystyna Różańska-Gorgolewska (CSW "Zamek Ujazdowski) oraz Piotr Tomaszuk (Teatr Wierszalin).
Audio
  • 19.09.2020 (Polskie Radio 24 / Aria czy barbaria? )
Wernisaż wystawy Polska. Siła obrazu w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa prezentuje malarstwo polskie XIX wieku, w tym dzieła najwybitniejszych polskich artystów, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Józefa Chełmońskiego. Warszawa, 17.09
Wernisaż wystawy „Polska. Siła obrazu” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa prezentuje malarstwo polskie XIX wieku, w tym dzieła najwybitniejszych polskich artystów, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Józefa Chełmońskiego. Warszawa, 17.09Foto: PAP/Rafał Guz

"Sztuka jest nadmiernie zdominowana emocjami"

Dr Janusz Janowski zwracał uwagę, że żyjemy w rzeczywistości rozgoryczonej dominacją skrajnego racjonalizmu, który uznaje tylko rozum.

shutterstock_1680856641200.jpg
"Chcemy chronić ludzi i zespoły". Sytuacja teatrów niezależnych w czasie pandemii

- Tutaj bardzo ważne jest, aby rozumieć, jak rozsądek przekłada się na świat sztuki i kultury, także polityki. Sztuka jest nadmiernie zdominowana emocjami, chociaż są niewątpliwe jej niezwykłe istotnym budulcem. Wszystkie formy wyrazu sztuki stymulowane są przez emocje, budują jej kształt i przekazują widzom. Niemniej jednak zrozumienie, jaki jest cel sztuki, co powinna człowiekowi dać, powinno być rozstrzygane na poziomie zdroworozsądkowym - stwierdził.

Posłuchaj
46:16 PR24_MPLS 2020_09_19-20-06-19.mp3 19.09.2020 (Polskie Radio 24 / Aria czy barbaria? )

"Są obszary zarezerwowane dla emocji"

Piotr Tomaszuk zgadzał się, że obszary zarezerwowane dla rozumu, także polityka, są owładnięte emocjami. - Bardzo często są to emocje niezdrowe, uniemożliwiają racjonalny osąd rzeczywistości. Są jednak takie obszary, które są zarezerwowane dla emocji, tak jak sztuka. Przekaz artystyczny pozbawiany emocji, apelujący wyłącznie do rozumu, jest pozbawiany nośnika. Jeżeli w przedstawieniu teatralnym nie doprowadzimy do emocjonalnego utożsamienia odbiorcy z działem, które też jest zamkniętym światem z jakimiś wartościami, to cóż po takim dziele sztuki. Jeśli zaś to się uda, wtedy dzieło sztuki działa - podkreślał gość audycji.

"Emocje jako alibi braku umiejętności"

Krystyna Różańska-Gorgolewska zauważyła, że w szeroko pojętych współczesnych sztukach wizualnych emocje są alibi dla braku umiejętności. - Szczerość emocji tworzącego artysty ma być wystarczającym wytłumaczeniem do zaakceptowania dzieła. Jednak to dzieło sztuki powinno wywoływać emocje. Gdy to emocje tworzącego artysty stają się rzeczą priorytetową, bez troski o ostateczny kształt powstającego działa, to mamy problem - zaznaczyła.

W dalszej części audycji rozmowa o wystawie "Polska. Siła obrazu" w Muzeum Narodowym oraz o wsparciu polskich artystów dla Białorusinów walczących z dyktaturą Aleksandra Łukaszenki.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"

Prowadzi: Magdalena Piejko

Goście: Krystyna Różańska-Gorgolewska, Piotr Tomaszuk, dr Janusz Janowski

Data emisji: 19.09.2020

Godzina emisji: 20.06

PR24/PAP/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Otwarcie londyńskiej Galerii Narodowej. Znów można podziwiać dzieła mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 04:58
Galeria Narodowa w Londynie otwiera drzwi po ponad stu dniach przerwy spowodowanej koronawirusem. Oglądanie słynnych dzieł sztuki będzie wciąż darmowe, ale zmienią się godziny otwarcia placówki, a wstęp trzeba będzie zarezerwować wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura na Białorusi w czasie protestów. "Zwykli ludzie zaczęli malować i pisać"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 21:14
- Sztuka w internecie wyszła na ulicę i to jest bardzo ważne i bardzo cenne. Zwykli ludzie zaczęli malować i pisać. Teraz tworzy się wspólnota i republika już nie tylko z nazwy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andriej Moskwin, slawista. Gośćmi audycji byli również dr Łukasz Jasina, filmoznawca i Alena Trafimava, artystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jego zaplecze jest za granicą". Andrzej Biernacki o rynku sztuki w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 20:27
- Pewne kwestie wiążące się z funkcjonowaniem rynku sztuki w Polsce są importowane, co widać po pewnych ruchach kadrowych. Ten rynek w Polsce i import zachowań zewnętrznych pokazuje, że jego zaplecze jest za granicą - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Bernatowicz (Centrum Sztuki Współczesnej). Gośćmi audycji byli również dr Janusz Janowski (historyk sztuki) i Andrzej Biernacki (malarz).
rozwiń zwiń