X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Niesłychanie literacki smakołyk". Elżbieta Isakiewicz o konkursie na "Dziennik pandemiczny"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 20:50
- Sytuacja pandemii w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, dla twórcy, jest niebywale atrakcyjna - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Isakiewicz, pisarka i reportażystka. Gośćmi audycji byli też: Tomasz Gregorczyk związany z Polskim Radiem oraz Walery Butewicz, literaturoznawca i tłumacz.
zdjęcie  ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutt

Instytut Literatury ogłosił konkurs na "Dziennik pandemiczny". Jak czytamy na jego stronie "pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 w niewyobrażalnym jeszcze kilka miesięcy temu stopniu zmienia życie jednostek i społeczeństw i aby uchwycić ten moment wielkiego przeobrażenia świata, Instytut Literatury ogłasza otwarcie naboru na konkurs Dziennik pandemiczny".

- Z wielką przyjemnością biorę udział w przedsięwzięciach Instytutu ponieważ jest szansa, by posyłać tam teksty pisane na bieżąco przez autorów, które mają szansę dotrzeć do czytelnika drogą internetową. Są godziwie opłacane co w czasach pandemii ma dla twórców ogromną wagę - powiedziała Elżbieta Isakiewicz.

"Błysk i olśnienie"

Jak dodała, bardzo ucieszyła ją ostatnia inicjatywa Instytutu. - To był błysk i olśnienie, to chyba jedna z pierwszych instytucji która wpadła na taki pomysł. Zrozumiano, że "Dziennik pandemiczyny" to niesłychanie literacki smakołyk - podkreśliła reportażystka.


krzysztof kowalewski pap 1200.jpg
"Był też wybitnym aktorem dramatycznym, nie tylko komediowym". Wspomnienie o Krzysztofie Kowalewskim

Instytut Literatury czeka na osobiste świadectwo obecnych czasów, spisane w formie dziennika i dokumentujące zmiany, które w związku z plagą koronawirusa, zachodzą w prywatnej, zawodowej, społecznej i politycznej sferze naszego życia.

Zwycięskie propozycje zostaną wydane nakładem Instytutu Literatury, a fragmenty wyróżnionych prac opublikowane w antologii pokonkursowej lub w kwartalniku i na portalu "Nowy Napis". Ich twórcy otrzymają atrakcyjne honoraria, a minimalna pula nagród konkursu wynosi 20 000 PLN.

"Pomysły wartościowe"

Tomasz Gregorczyk dodał, że na konkurs nadesłano 260 prac, a przecież pisanie dziennika wymaga dużej pracy i samozaparcia. - To wszystko świadczy o tym, że jednak pomysły Instytutu rezonują z rzeczywistością i są wartościowe - zauważył.

Walery Butewicz dodał, że dziennik dla niego jest debiutem i jest wdzięczny Instytutowi Literatury za to, iż debiut ów, mógł odbyć się właśnie pod jego auspicjami. - Niektórych ludzi znałem wcześniej, między innymi dyrektora, ale mam nadzieje, że cele jakie postawił sobie cały Instytut, będą realizowane - powiedział tłumacz.

Posłuchaj
51:39 PR24_mp3 2021_02_20-20-06-23.mp3 E. Isakiewicz, T. Gregorczyk, W. Butewicz o "Dzienniku pandemicznym" ("Aria czy barbaria?")

Instytut Literatury, narodowa instytucja kultury, został utworzony na mocy rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w lutym 2019 roku. Celem jego istnienia jest realizacja polityki kulturalnej państwa w zakresie polskiej literatury współczesnej. Obszar jego aktywności obejmuje także inne sztuki, wchodzące w różnorodne związki z literaturą, oraz naukę o literaturze i edukację literacką.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej audycji.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Gość: Elżbieta Isakiewicz (pisarka, reportażystka), Tomasz Gregorczyk (Polskie Radio), Walery Butewicz (tłumacz)

Data emisji: 20.02.2021

Godzina: 20.06 


Czytaj także

"Jesteśmy świadkami innej konsumpcji sztuki". Robert Kaczmarek o efektach zachowań społecznych po pandemii

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 20:50
- Według badań, tylko 20 proc. widzów deklaruje powrót do kin - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kaczmarek, reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta i producent filmowy. Gośćmi audycji byli też: Wojciech Tomczyk, dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy, producent wykonawczy i krytyk filmowy oraz Miłosz Lodowski, artysta multimedialny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor NCK: trzeba zadbać o działania hybrydowe oraz o przestrzeń on-line

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 08:30
- Kultura nie jest tylko miastocentryczna, ale jest też pielęgnowana w różnych ośrodkach wiejskich czy wiejskomiejskich - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń