X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jan Strzeżek: państwo daje sędziom bardzo wiele przywilejów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 09:15
- Mam wrażenie że wszyscy zgodzą się z tezą, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna (..) możemy się różnić tylko w kwestii, w jaki sposób ma zostać przeprowadzana - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Strzeżek (Porozumienie). W audycji "Dwie strony" wzięła udział również Monika Pawłowska (Lewica).
Audio
Sąd Najwyższy
Sąd NajwyższyFoto: Shutterstock/kolbet

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. Wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha podkreślił, że prezydent nie miał wątpliwości co do zgodności noweli z konstytucją.

Sequence 01.00_00_19_18.Still310.jpg
Jan Kanthak: sędzia Juszczyszyn stał się celebrytą

Jan Strzeżek podkreślał, że sędziowie otrzymują ze strony państwa wiele przywilejów. - Pamiętajmy że sędziowie mają bardzo wiele profitów ze strony państwa (..) m.in. immunitet oraz dobre, jak na polskie warunki, pieniądze. Jeżeli państwo tyle daje sędziom, to może równie dużo oczekiwać. Oczekiwania kierowane przez rząd Zjednoczonej Prawicy nie są na tyle duże, żeby przed nimi protestować. Gdyby opozycji naprawdę zależało na tym, by ustawę o sadach powszechnych zreformować, to mieli na to okazję w Senacie - zauważył radny.

Zdaniem Moniki Pawłowskiej reforma sądownictwa nie jest sukcesem. - Oczywiście że nie będziemy popierać zmian w wymiarze sprawiedliwości, to żadna reforma lecz deforma. Odkąd PiS zaczął majstrować w sądownictwie czas oczekiwania na proces się wydłużył i ogólnie sytuacja w sądach się pogorszyła. Przez lata próbuje się stworzyć wizję sędziów jako kasty, aby wykorzystywać wymiar sprawiedliwości do własnych celów. W tej chwili jest on w ruinie a sędziowie są zastraszani - dodała.

Nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów, ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Monika Pawłowska - Lewica,  Jan Strzeżek - Porozumienie

Data emisji: 05.02.2020

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Ast: cofnięcie reform sądownictwa nie wchodzi w grę

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 18:11
- Jeśli "okrąg stół" miałby wyglądać tak, jak dyskusja na Komisji Sprawiedliwości, gdzie każda propozycja rządowa jest kwestionowana, czy w Senacie, gdzie zakwestionowano praktycznie całą ustawę dyscyplinującą, nie proponując jakichkolwiek poprawek, to taka inicjatywa nie ma najmniejszego sensu - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ast, przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: Polacy chcą dogłębnej reformy wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 09:15
- Mówienie o tym, że państwo polskie dokonuje zamachu na niezawisłość sądów i niezależność sądów jest czymś wyssanym z palca, to sędziowie sami ograniczają swoją niezawisłość – mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lipiec (Prawo i Sprawiedliwość). W dyskusji wziął udział Robert Kwiatkowski (Lewica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiewak: potrzeba systemowej zmiany wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 19:58
- Chcemy systemowej zmiany. Idea polegająca na tym, że wymieni się tylko ludzi w wymiarze sprawiedliwości jest absurdalna - powiedział w Polskim Radiu 24 działacz społeczny i publicysta tygodnika "Wprost" Jan Śpiewak.
rozwiń zwiń