Wiceminister aktywów: szybko i sprawnie adaptowaliśmy służbę zdrowia do walki z pandemią
- Pracownicy służby zdrowia pracują pełną parą po to, by zapewnić Polakom zdrowie i bezpieczeństwo - powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. - Robią co tylko mogą i za to należą się im wielkie ukłony, ale system służby zdrowia wymaga naprawy w wielu wymiarach - zaznaczyła Agnieszka Ścigaj z Koalicji Polskiej.
2020-04-17, 09:36
Posłuchaj
Jak podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 Artur Soboń, od 2015 roku nakłady na służbę zdrowia zostały zwiększone o 1/3. Obecnie na ten cel przeznaczanych jest ponad 100 mld zł. Dzięki temu w okresie zmagania się z pandemią koronawirusa lekarze i pielęgniarki mogą prowadzić skuteczniejsze działania w walce z zarazą.
Powiązany Artykuł
"Przykład heroizmu i odwagi". Sejm wyraził wdzięczność służbie zdrowia
- Dziś sytuacja jest wyjątkowa. Mimo to szybko i sprawnie adaptowaliśmy polską służbę zdrowia do tego, z czym trzeba się mierzyć. Posiadamy 20 szpitali zakaźnych, 79 oddziałów o takim charakterze i ponad 60 laboratoriów, gdzie przeprowadzane są testy na obecność koronawirusa. Mamy również odpowiedni sprzęt ochronny, tak by żaden medyk nie czuł się pozbawiony właściwego zabezpieczenia - wskazał wiceminister.
Ekstremalna sytuacja
Dodał również, że wszyscy pracownicy służby zdrowia "pracują pełną parą" po to, by zapewnić Polakom zdrowie i bezpieczeństwo.
- Na pewno mamy do czynienia z sytuacją ekstremalną. Jednak nasi medycy wypełniają swoje zadania w tym trudnym czasie bardzo dobrze - podkreślił Artur Soboń.
REKLAMA
"Zabiegi planowe i diagnostyka nie odbywają się płynnie"
Odmienne zdanie na temat sytuacji panującej w polskiej służbie zdrowia miała natomiast Agnieszka Ścigaj, która oceniła, że żaden z rządów w ciągu ostatnich 30 lat nie zapewnił jej poziomu odpowiedniego do tego, by mogła poradzić sobie z obecną sytuacją.
Powiązany Artykuł
"Szybkie i stanowcze działania". Publicysta o strategii rządu w czasie epidemii
- Nie krytykuję przy tym oczywiście pracowników służby zdrowia, bo oni robią, co tylko mogą i należą się im za to wielkie ukłony. (…) Restrykcje, jakie spotkały przedsiębiorców i obywateli, są po to, żeby nasz niewydolny system służby zdrowia nie padł za wcześnie, by nie spotkało nas to, co Włochów, jeśli chodzi o liczbę zachorowań. Przyznają to również dyrektorzy szpitali, z którymi ostatnio rozmawiałam - zaznaczyła poseł.
W opinii Agnieszki Ścigaj mamy dziś częściowo do czynienia z paraliżem w służbie zdrowia. Zwróciła uwagę, że duża część zabiegów planowych oraz diagnostyka nie odbywa się płynnie. - System służby zdrowia należy naprawić w różnych aspektach - oceniła.
***
Audycja: "Dwie strony"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, Agnieszka Ścigaj, Koalicja Polska
Data emisji: 17.04.2020
Godzina emisji: 08.06
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
REKLAMA